HAKAN GÜRSES

 TEOG TERCİHLERİ YAKLAŞIYOR...

TEOG sonuçları açıklandı ve 17 bin TEOG birincisi sorunsalı gündeme oturdu. Bu durum birçok eğitimci tarafından tartışıldı, yorumlandı, eleştirildi…  Şimdi ise öğrencilerin, velilerin ve bazen de öğretmenlerin kafasında bir başka soru var “TEOG tercihlerinde hangi kriterler ele alınmalı?”

Her zaman öngörülen “İyi bir lise, iyi bir üniversiteye gidişin ilk adımıdır” faslına değinmeden önce TEOG tercihlerinde nelere dikkat etmemiz gerektiğini ele almanın daha doğru olacağı kanaatindeyim.

TERCİHLERİ “YÜZDELİK DİLİM” İLE YAPIN.

Tercih dönemlerinde birçok öğrencinin, velinin hatta öğretmenlerin düştüğü en büyük yanlış; TEOG puanı ile tercih yapmaktır. Puanlar her yıl değişebilir örneğin 2016 yılında 420 puan ile alan bir okul 2017 yılında bunu 440 puan yapabilir. Fakat yüzdelik dilim genellikle aynı kalır. MEB öğrencinin Türkiye’de veya ilde kaçıncı olduğunu değil yüzde olarak ifadesini verir. Örneğin geçen sene %8’ lik dilime giren bir öğrenci sınava giren 1.300.000  öğrenci sayısı arasından 104.000’ lik bir sıralamaya sahip olacaktır. Yüzdelik dilimin değişmesi; okul kontenjanları, yeni açılan okullar, okulların türlerinin değişimi vb. gibi durumlar olmadığı sürece aynı kalır.

OKUL SEÇİMİ YAPARKEN

Okul seçimi dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husustur. Seçeceğiniz okulun adı değil öğrenciye vereceği imkanlar ele alınmalıdır. Bunun için  seçeceğiniz okullarda dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

. Okul ve ev arası mesafe : Seçtiğiniz okulun eviniz ile mesafesi oldukça önemli bir etkendir. Öğrencinin yolda geçireceği zaman tutarı minimuma indirilmelidir. Böylece öğrencinin daha istekli ve daha dinamik olacağını görebilirsiniz.

. Derslik sayısı ve uygulama sınıfları : Seçtiğiniz okulun derslik sayısının az olması az öğrenci anlamına gelir. Az öğrenci ile etkili iletişim daha sağlıklı olacaktır.

. Sosyal etkinlik kulüpleri: Seçtiğiniz okulun öğrenci kulüplerinin olması ve bu kulüplerin okulda aktif şekilde rol alması öğrencinin kültürel ve sosyal donanımını tamamlaması açısından oldukça önemlidir.

. Müfredat programı: Seçtiğiniz okulun öğrenciye müfredatında neler kazandırabileceğine dikkat edilmelidir.  Yenilikçi yaklaşımlar ile çağın gerektirdiği teknolojik oluşumlara açık dersler öğrencinin zihinsel gelişimi açısından son derece gereklidir.

. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisleri: Öğrencinin donanımlı bir sekilde ortaöğretim hayatını tamamlaması açısından rehberlik servislerine çok iş düşmektedir. Ülkemizde rehberlik denince akla sadece sıkıntılı öğrencinin geliyor olması yanlıştır. Rehberlik servisleri öğrencinin okul ve sınav başarıları, meslekleri tanımaları, sınav kaygısı ve üniversite sınavları bilgilendirilmesi, öğrenci-veli- öğretmen iletişimi açısından aktif çalışmalıdır.

. Geliştirdikleri projeler: Seçtiğiniz okulun geliştirdikleri projeler ve bu projelerin uygulamaları öğrenciyi araştırmaya ve öğrenmeye yönlendirmesi açısından önemlidir.

. Okulların web sitesi: Tercih işlemleri yaparken düşündüğünüz okulların web sayfalarına bakarak başarıları, vizyonları ve misyonları hakkında geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Ulaşılabilir hedefler her zaman için okulu daha başarılı kılacaktır.

. Öğrenci ve mezunlarLA iletişime geçmek:  Seçeceğiniz okullar hakkında bilgiye ulaşmanın en güzel yöntemlerinden biri de okul öğrencisi ya da mezunları ile iletişime geçmektir. Unutmayın öğrenci her zaman için en iyi müfettiştir. Okul hakkındaki en doğru bilgiyi de öğrenci verir.

İyi bir tercih dönemi geçirmeniz ve en doğru okulu bulmanız temennisiyle.

 

HAKAN GÜRSES

Tercih Danışmanı

Facebook/ Hakan Gürses

İnstagram / hakangurses