Çocuk Gelin, Damat Olamaz

18 – 19 Mart tarihinde, alanında uzman akademisyen ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katılımıyla, 2.Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi’ne Bilgi Üniversitesi ev sahipliği yapacak. Atölye ve seminerlerle, iki gün sürecek kongrede Türkiye’deki çocuk gerçeği ile erken ve zorla evlilikler konuşulacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümü tarafından santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenecek 2.Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi’nde çocuklara yönelik her türlü ihmal ve istismar ele alınacak. 

Türkiye’de çocukların yaşadığı güncel problemlerin ve çözüm önerilerinin kongre kapsamında inceleneceğini belirten BİLGİ Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ayten Zara, “Erken yaş evlilikleri psikolojik, sosyal ve kültürel etkenleri inceleme ve değiştirme gereğini de beraberinde getiriyor. Ülkemizde ailelerin yoksulluğu, eğitim alma koşullarının yetersizliği, geleneksel uygulamalar, toplumsal cinsiyetçi yaklaşımlar, kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddete karşı toplumsal tolerans gösterilmesine ve erken evliliklere ortam hazırlıyor” dedi. 

Kongrede alanında uzman akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin bir araya geleceğini belirten Zara, çocuklara yönelik her türlü ihmal ve istismarın önlenmesi için çalışmanın ve farkındalık yaratmanın önemini vurguladı.

 

Konferansa katılım için http://sitoc.toplanti.info.tr/2017/Kayit web sitesi üzerinden kayıt yaptırılması gerekmektedir. 

 


 

Eklenme Tarihi: 12:33 17-03-2017
Şiddet Çocuk Kongre Panel eğitim