Yurtdışında eğitime olan ilgi rekora koşuyor

 

Ülkelerin cazip fırsatlarla öğrenci çekme yarışı sürüyor. Bu anlamda Türkiye’de gençlerin ve ebeveynlerin yurtdışı eğitimlerine olan ilgisini değerlendiren Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Koordinatörü Aslıhan Özenç, “Güncel verilere göre, İngiltere’ye en çok öğrenci gönderen ilk 10 ülke arasında öğrenci sayısını artıran tek ülke Türkiye. Belirli bir yaşın altındaki öğrencilerin eğitimleri boyunca ebeveynlerine de oturma izni vermesi, İngiltere’nin popülerliğini artıran bir etken ancak diğer ülkeler de farklı avantajlar sunarak öğrencileri kendilerine çekmeye çalışıyor” dedi.

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Koordinatörü Aslıhan Özenç, 6 Ekim’de Anadolu Yakası’nda, 8-9 Ekim’de ise Avrupa Yakası’nda gerçekleştirilecek yurtdışı eğitim fuarları öncesinde değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki ailelerin ve öğrencilerin yurtdışında eğitime olan ilgilerinin giderek arttığına dikkat çeken Özenç, “EnglishUK 2’nci çeyrek verilerine göre, İngiltere’ye en çok öğrenci gönderen ilk 10 ülke arasında öğrenci sayısını artıran tek ülke Türkiye. Suudi Arabistan, İsviçre, Güney Kore ve İtalya’nın ardından İngiltere’ye en çok öğrenci gönderen beşinci ülke olan Türkiye, ilk 10 arasında yüzde 4,6 ile artış kaydeden tek ülke konumunda” dedi. 

LYS/YGS şartının kalkması ilgiyi tetikledi

İngiltere’ye olan ilgideki artışın en önemli nedenlerinden birinin, ülkenin belirli bir yaşın altındaki öğrenci velilerine de vize vermesi olduğuna dikkat çeken Özenç, “Belirlenen koşullara sahip ebeveynler, eğitim süresince çocukları ile birlikte İngiltere’de ikamet etme hakkına sahip oluyor. Bu da özellikle çocuklarını yalnız bırakmak istemeyen aileler için son derece cazip bir faktör olarak öne çıkıyor. YÖK’ün geçtiğimiz aylarda yurtdışında lisans eğitimi alacak olan öğrencilerin LYS/YGS sınavlarına girme şartını ortadan kaldırmasının ardından, gerek İngiltere’ye gerekse diğer ülkelere olan ilginin daha da artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gençler uluslararası kariyer potansiyelini gözetiyor

Aslıhan Özenç’in verdiği bilgilere göre, gençler artık yurtdışı eğitimlerinin kendilerine sunduğu uluslararası kariyer potansiyelini de son derece önemsiyor ve gelecekleri ile ilgili daha bilinçli kararlar alıyorlar. “Günümüzde dünya vatandaşı olmanın önemini kavramış gençler eğitim için yurtdışını tercih ediyor” diye konuşan Özenç, “Birden fazla yabancı dil bilmenin yanında, başka bir ülkeye adapte olup orada yaşayabilmenin ve çalışabilmenin gelecekte bugünden daha da önemli olacağının farkındalar. Bu nedenle, ülke seçerken eğitimin ardından o ülkenin kendilerine sunduğu olanakları da ayrıntılı bir biçimde araştırıyorlar” dedi. 

Akare tarafından düzenlenen yurtdışı eğitim fuarları, ailelerin ve gençlerin merak ettikleri tüm soruların yanıtlarını direkt uzmanlardan almalarını sağlıyor. Girişin ücretsiz olduğu fuarlarda düzenlenen seminerler de öğrenci vizesinden etkili CV hazırlamaya ve ülkelerdeki olanaklara kadar birçok farklı konuda bilgi alınmasına yardımcı oluyor. Akare, 20 ülkeden 150’ye yakın okulun katılacağı İstanbul’daki fuarların ardından 11 Ekim’de Ankara’da, 13 Ekim’de ise İzmir’de düzenleyeceği fuarlarla, dünyanın en prestijli eğitim kurumlarını gençler ve aileleri ile buluşturmaya hazırlanıyor. 

Hangi ülke hangi avantajları sunuyor:

  • ABD, eğitimini sürdüren öğrencilere haftada 20 saat çalışma izni verirken, eğitimlerini tamamlayan gençlere bir yıl OPT (Optional Practical Training - Pratik yapmak için ABD’de çalışma izni) hakkı tanıyor. İş garantisi sağlamayan bu olanak, birçok gence ABD’de bir yıl daha kalıp çalışma veya araştırma yapma imkanı sağlıyor. Aslıhan Özenç’in verdiği bilgilere göre, bu olanağı değerlendirip kalıcı iş bularak çalışma izni alan ve iş hayatına uluslararası deneyimlerle devam eden gençler olduğu gibi, girişimcilik yönleri ve eğitimleri güçlü gençler de ABD’de araştırma yapıp yeni iş fırsatları ile Türkiye’ye dönebiliyor.
  • Avustralya’daki okullardan mezun olan öğrenciler, lisans sonrası 2 yıl, master ve doktora sonrasında ise 4 yıl ülkede çalışabiliyorlar.
  • Hiyerarşik bir sistemin olmadığı İsveç’te, öğrencilerin özgür, yaratıcı ve eleştirel düşünmelerinin önü açılıyor. Ülkenin eğitim sistemi, öğrencileri modern organizasyonlar içinde özgür düşüncelerle takım çalışmalarına hazırlıyor. Herkesin İngilizce konuşabilmesi ve 1000’in üzerinde programın İngilizce olarak verilmesi, öğrencilerin entegrasyonunu da kolaylaştırıyor. Dünyanın önde gelen okulları sıralamalarında birçok İsveç üniversitesi bulunurken, ülkedeki bir üniversiteden mezun olan yabancı öğrenciler, 6 ay içinde bir iş bulmaları durumunda orada yaşamaya devam edebiliyorlar.
  • Kanada, öğrencilere lisans ya da master sonrası 3 yıl çalışma hakkı tanıyor. 1 yıllık sertifika sonrası 1 yıl çalışma hakkı kazanılırken, öğrencilik devam ederken, okul döneminde 20 saat, okul dönemi haricinde ise haftada 40 saat çalışma hakkı veriliyor.
  • İrlanda, lisans ve master sonrası 1 yıl çalışma hakkı veriyor. Öğrencilik devam ederken, okul döneminde 20 saat, okul dönemi harici haftada 40 saat çalışma hakkı veriliyor.
  • Almanya da tıpkı ABD gibi eğitim sonrasında 1 yıl çalışma hakkı veriyor. Bu durum lisans ve yüksek lisansta aynı. Öğrencilerin eğitimleri sürerken yarı zamanlı çalışma hakkı da bulunuyor.
  • 2100’den fazla uluslararası eğitim programı sunan Hollanda, Kıta Avrupası’nın en fazla İngilizce eğitim programına sahip ülkesi. Hollanda’da yükseköğretim devlet tarafından desteklendiği için, eğitim ücretleri diğer ülkelere göre daha düşük. Aynı zamanda Hollanda’da eğitim almak için çok sayıda fon da mevcut.

2016 yılı Akare Yurtdışı Eğitim Türkiye Fuarları Takvimi:

6 Ekim (15.00 – 20.00) - Dedeman Otel Bostancı, İstanbul 

8-9 Ekim (13.00 – 18.00) - Hilton Otel Harbiye, İstanbul 

11 Ekim (15.00 – 20.00) - Sheraton Otel, Ankara 

13 Ekim (15.00 – 20.00) - Hilton Otel, İzmir 

 

 

 

 

Eklenme Tarihi: 13:10 05-10-2016
Yurtdışında eğitim ABD Kanada Avusturalya