Dünyaca ünlü fütürist Prof. Dr. Michio Kaku meydan okudu

Dünyaca ünlü fütürist Prof. Dr. Michio Kaku IV. Uluslararası Eğitim Forumu’nda konuştu: “Teknoloji öğretmenliği bitirmeyecek ama onu akıl hocalığına dönüştürecek!”

Gelecekle ilgili yorumlarını yaparken bugünün cümleleriyle, bugünü anlatırcasına kendinden emin konuşan Kaku “Gelecekte bilgisayar kelimesi de yok olacak, internet kelimesi de… Her on yıl da bir böyle devrimlere hazırlıklı olmalıyız.” dedi.

Gelecek başlı başına bir sanal gerçeklik dönemi…

Dr. Kaku bugüne meydan okuyan tavrıyla geleceği anlatırken şunları söyledi; “İleride insanlar bugünün filmlerine bakıp bize şaşacaklar. Nasıl yaşıyormuş bunlar, diyecekler... İnternet yakın gelecekte camların içinde olacak… Google Glass’ın da ötesinde bir şeyden bahsediyorum. Birinin yüzüne baktığınız anda biyografisi gözünüzün önünde olacak. Göz kırptığınızda sonsuz bilgi kontakt lensinize yansıyacak. Belki de gözünüze bir parça takılacak ve teknoloji daha da sizin parçanız haline gelecek. Gelecek başlı başına bir sanal gerçeklik dönemi… Mars`a ya da aya gitmenize gerek kalmayacak. Gitmeden de Mars’ta sanal yürüyebileceksiniz. Çocuklarımız da daha çok eğlenerek öğrenecekler.” 

Ünlü fütürist şöyle devam etti; “Arttırılmış gerçekle, o günün bilgisini ve deneyimini bir göz kırpmayla elde edebileceksiniz... Para da dijitalleşecek… Göz kırparak alışveriş yapacaksınız. Yakında insanlar duvarlarla konuşur gibi olacak. Evinizde akıllı salonlarınız, 360 derece duvarlarınız olacak. Robo-doc’la bir kağıdın ya da duvarın üzerinden konuşabileceksiniz. Cep telefonlarınızı istediğiniz kadar büyütecek ya da katlayabileceksiniz. Yaratıcılığınız bu alanda önünüzü açacak."

"Müzik sanayisi bugünlere gelirken de onları uyarmıştık."

“İlk dijitalleşecek sanayi müzik sanayisi” olacak diyen Kaku şunları ekledi “Müzik sanayisi bugünlere gelirken de onları uyarmıştık. CD, kaset kalmayacak demiştik. İnanmamışlardı. Bu gün müzik piyasasını yöneten şirketin “Apple” olması çok ilginç gelebilir bazılarınıza ama gerçek bu... Bunu o zaman da söylemiştik. Oyuncak sektörü de çok etkilenecek bu dönemden. Oyuncakların neyi temsil ettiği çok tartışılacak. Kısaca medya, TV, radyo, eğitim, tıp, ulaşım dijitalleşecek ve bu alanların altı üstüne gelecek.” 

Beyin ağı döneminde hafızalar kayıt altına alınacak

“Brain-net (beyin ağı) dönemi geliyor. Geliştirilmesi bir 20 yıl daha alabilir. Beyin ağı dediğimiz şey; hafızayı kayıt almak aslında. Bu deneniyor şu anda… İnsanlar yaşlanırken, beyinleri çürüyor. Bu vesileyle hafızalarını kaydedip internete gönderebileceğiz. Şu anda yapamıyoruz ama gelecekte beyinler “upload” da edilebilecek. Bilgisayarlarla 30 bin noktadan data alıp rüyalarınızı resmedebiliyoruz şu an. California Üniversitesinde bunu başardık. Kan akışları sayesinde rüyaların fotoğrafı çekilebiliyor. Bu zaten diğer anlattıklarımın hayal olmadığının da gösteriyor... Gelecekte gerçeklik beynimize geri yüklenebilir hale gelince ‘hayat bir yanılsamadır’ fikrini daha çok hissediyor olacağız, belki de yaşam gerçek değildir diyeceğiz.”

Tıpta gelecek...

"En kısa vadede tıp sanayi dijitalleşecek. Bundan 50 yıl önce yapamadığımız her şeyi çok kolay yapar hale geldik. Bunları yapay zeka ve bilgisayarlar sayesinde yapabiliyoruz. Kendi hücrelerinizden kendi organlarımızı evinizin salonunda yapar hale gelmemiz için hiçbir neden kalmadı. Dijitalleşme sağlık harcamalarını düşürecek. Çipler ve kameralar hap boyutuna getirildiğinde kolonoskopi gibi tahlil yöntemleri de tarih olacak. Kolonoskopi den korkan erkelere artık küçük bir çip yutturulacak ve tüm bağırsağı kamera ile gözlemleyeceğiz. Tümör dediğimiz kelime İngilizce dilinden kalkacak. 10 milyar kanser hücresi sizin vücudunuzda büyürken siz bunu çok geç öğreniyorsunuz ancak; tuvaletiniz size likit biyopsi ile her şeyi söyleyecek. Tuvalete yerleştirilen bir dna çipi sayesinde; kanser genlerini siz bir tümör oluşmadan 10 yıl önce den uyaracak. Süper bilgisayarlar daha küçük manyetik alan yarattı. MR makinemizi alıp, mobil olarak kendi vücudumuzu tarayabileceğiz. DNA analizi ve kök hücre alanındaki çalışmaların gelişmesiyle insanlara yeni organlar üretilebilecek. Artık kemik üretebiliyoruz. Burun, kulak ve insan yaşlandıkça daha çok ihtiyaç duyduğu yeni eklemleri geliştirebileceğiz. Kalp rahatsızlığı olanlara yepyeni bir kalp sunulabilecek. Zamanla cyborg’laşmamız meselesine gelince, aslında bir anlamda olmuşuz. Kimileri insan bedeniyle oynanmasını itici buluyor; ama mağara adamı günlerimizden beri kendi bedenimizle oynuyoruz."

“Kitaplar yokolacak”

“Kitaplar yok olup, bilgi dijital ortamdan alınacak. Kesintisiz bilgi transfer dönemi gelecek… Bu gelişmeler sadece eğitimi değiştirmeyecek ekonomiyi de değiştirecek. Emtia mallarını toplu bir şekilde üretebilir ama insan beyni toplu olarak üretemezsiniz. Özetle emtia sermayesinden akıllı sermayeye geçiş yapılacak.”

“Gelecekte dersler gerçeğe dönüşecek”

Ünlü fütürist Michio Kaku’nun gelecekte eğitimle ilgili söyledikleri de hayli çarpıcıydı; “Gelecekte dersler gerçeğe dönüşecek” diyerek bu konuda önemli bir saptama yaptı ve aslında bu günkü derslerin ne kadar ‘gerçek’ olduğu konusunu da bir kez daha tartışmaya açtı bir anlamda...

“Dünyadaki mevcut eğitim sistemi çocuklara, 1950 yılında nasıl yaşayacaklarını öğretmek konusunda gayet başarılı, ama yarına hazırlamıyor... Biz çocukları geleceğe hazırlamalıyız oysa. Ben fizik dersleri veriyorum mesela ama müfredat benden aslında sürekli dünün teknolojisini anlatmamı istiyor. Ama çocuklar geleceğe ait.” 

“E-dersler bugünün yeni teknolojisi ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu alanın en büyük sorunu derslerin yarım bırakılması... Çünkü öğrenci kendi başına motive olamıyor ya da motivasyonunu sürekli kılamıyor. Bu derslerde öğrencilerin yanına akıl hocaları gelmeli. İşte gelecekte de biz bunu görüyoruz. Mentorluğun önemini bugünden geleceğe vurgulamaya devam etmeliyiz. Herkesin bir rol modeli olmalı. Benim de vardı; Albert Einstein. Öldüğü günü dün gibi hatırlıyorum. Masanın üzerinde yarım kalan bir kitap duruyordu; “Herşeyin Teorisi” kitabı. Bu kitabı gördüğüm anda bu kitabı tamamlamak ve bir parçası olmak istedim.” 

Görünen o ki gelecekte çok şey dijitalleşecek, peki mentörlüğün de dijitalleşmesi mümkün mü?

Kaku bu soruyu da şöyle yanıtladı; “Bilgisayarlar sadece hesaplamayı hızla yapan makinelerdir. İnsanların mantığını anlayamazlar. Dijital varlıklar kalıbı tanımaz, masayı anlamaz mesela. Kare olarak, üçgen olarak görür. Anlamlandıramaz. Ayrıca tahmin edersiniz ki robartlar şaka yapamazlar, duyguları olamaz... Sağduyu da yoktur robortlarda. Hiç bir kitapta yazmayan ama sağ duyuyla bildiğimiz şeyleri robotlar bilemeyecektir. Bu nedenle kendini tekrarlamayan meslekler; öğretmenlik, bahçıvanlık, inşaat işçiliği gibi, yerini asla robotlara bırakamaz. Ya da en azından öğretmenlik mesleği mentor olarak daha uzun yıllar devam edecek diyebiliriz... Öğrenciye lider olmayı yine biz öğreteceğiz çünkü robotların yaratıcılıkları yok, olmayacak da…”

Gelecekte okullar olacak mı peki?

Kaku “Hala okul yapıyor olacağız gelecekte” diyor ve ekliyor; “Çünkü çocuklar sosyal öğrenen varlıklardır. Herşeyi internetten öğretmeye kalkarsanız yalnız kalan çocuk öğrenemez. Başkalarıyla iletişime girmeyen çocuk için bu çok kötüdür. O yüzden okullar devam edecek. Ama çocukları internetten de mahrum bırakmamalısınız. Çünkü diğer çocuklardan geri kalmamalı. Ben, bir çocuk, hem internet dünyasından hem de sosyal çevreden kazanımlar elde etmeli diye düşünüyorum. Gelecekte tüm dersliklerde de 3 boyutlu imkanlar olacak, bunu da bilmeliyiz. ”

Gelecekte diplomalar ve üniversiteler için neler söylenebilir?

“Üniversite daha önemli olacak gelecekte. Diploması olmayanların maaşlarında bir tavan olacak ve bunu aşamayacaklar."

PROF. DR. MICHIO KAKU KİMDİR?

Dünyada bilim alanında en çok tanınan ve yaşayan en zeki insanlardan biri olarak anılan Prof. Michio Kaku, Harvard Üniversitesi Fizik bölümünü 1968 yılında bitirmesinin ardından 1972 yılında University of California, Berkeley’de doktorasını tamamladı. City College of  New York’ta teorik fizik alanında Henry Semat profesörü olan Michio Kaku, akademik yaşamı içerisinde süper sicim teorisi, süper yerçekimi, süper simetri, hadronik fizik dahil olmak çeşitli konularda 70’in üzerinde makale yayınladı. Sicim alanı teorisinin mucitlerinden biri olan Kaku, aynı zamanda Harvard, Princeton ve New York University gibi prestijli eğitim kurumlarda fizik dersleri verdi.

Forumda daha önceki konuşmacıların sözlerine ait detaylar şu haberimizde; http://www.egitimveegitim.com/sempozyum_kongre_ve_paneller/1474-iv_uluslararasi_egitim_forumu_bugun_ankarada_yapildi.html

 


 

Eklenme Tarihi: 18:16 02-04-2016