Çocukların Hayalleriyle Şekillenen Yaz Yaz Yaz 19 Sergisinde Son Günler

Pera Müzesi Öğrenme Programları’nın yaz boyunca düzenlediği çocuk atölyelerindeki üretimlerden bir seçkiyi izleyiciye sunan “Yaz Yaz Yaz’19” sergisi, stop-motion tekniği ile oluşturulan animasyon filmlerinden gölge oyunlarına; illüstrasyonlardan öykü kitaplarına birçok renkli örneğe yer veriyor. Çocukların eğlenceli hayal dünyalarının kapılarını aralamak isteyenler için serginin son günü, 22 Eylül.

Pera Müzesi Öğrenme Programları’nın, süreli sergiler kapsamında tasarladığı çocuk atölyelerindeki renkli üretimler her yıl özel bir sergiye dönüşüyor. Çocukların el becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine katkı sağlayan atölyeler, bu yıl Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisinden ilhamla oluşturuldu. Yaz atölyelerine katılan 4-12 yaş arası 136 çocuğun üretimlerinden bir seçkiyi bir araya getiren “Yaz Yaz Yaz’19” sergisi, sanatseverleri çocuklarıyla birlikte, 4-6 yaş grubunun, gündelik hayatta kullanılan malzeme ve oyuncaklara uyguladığı renk ve biçim deneylerini; 7-12 yaş grubunun stop-motion tekniği ile oluşturduğu animasyon filmler ile gölge oyunu tasarımlarını; 9-12 yaş grubunun hazırladığı illüstrasyon ve öykü kitaplarını keşfetmeye davet ediyor.

"Canlılar", "doğa", "renk" ve "yeryüzü" kavramlarından yola çıkılarak tasarlanan Pera Öğrenme “Yaz Yaz Yaz ‘19” sergisinin mekân kurgusu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde İç Mimarlık eğitimine devam eden Özge Cebeci’ye ait. Cebeci, bir çocuk ile bir ejderhanın macerasını üç boyutlu öğelerle sergi alanında bir araya getirerek fantastik bir evren kurgusu yaratıyor.

Çocukların eğlenceli hayal dünyalarının kapılarını aralamak isteyenler, sergiyi 22 Eylültarihine kadar Pera Öğrenme Atölyesi’nde ücretsiz gezebilir. Serginin dijital versiyonu ise 9 Eylül’den itibarı ile dijital kültür sanat platformu Google Arts & Culture’da tüm dünyadan sanatseverlerin beğenisine sunuldu.


 

Eklenme Tarihi: 01:44 12-09-2019