TEVİTÖL'e The Chairman’s Award Büyük Ödülü

TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL), Türkiye`nin dört bir yanından gelen üstün zekâlı ve özel yetenekli çocuklara, ihtiyaç duydukları özel eğitimi lise düzeyinde ki yaş gruplarına, karma ve yatılı olarak veren tek kurum. Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nin Robotik Takımı Olan İnanç Mekatronik Kulübü Öğrencileri, 2018 Turkish Off-Season Yarışmasında En Prestijli Ödül Olan “The Chairman’s Award”u Kazandı.

TEVİTÖL’ün köklü kulüplerinden biri olan IMC (İnanç Mekatronik Kulübü), 2007 yılında TEVİTÖL öğrencileri tarafından okul bünyesinde robotik çalışmaları yürütmek; FLL, FRC gibi ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmak amacıyla kurulmuş, gerekli sponsor desteklerinin bile öğrenciler tarafından bulunan öğrencilerin yüzde yüz söz sahibi olduğu bir kulüp.

Geçen sene uluslararası bölgesel yarışma olan FRC İstanbul Regional’da, yarışmanın en prestijli ödüllerinden bir olan “İlham Verici Mühendislik Ödülü”nü, Los Angeles’ta “Girişimcilik Ödülü” nü almaya hak kazandılar. IMC’yi ABD Houston’dagerçekleşen dünya şampiyonasına taşıdı. Ülkemizde şampiyonaya gitmeye hak kazanan sayılı takımlardan biri olarak ülkemizi Amerika’da temsil etmenin yanı sıra sıralama maçlarını 8. bitirerek bugüne kadar Dünya Şampiyonası’nda kendi müttefiklerini seçme hakkı kazanan ilk ve tek Türk takımı oldu.

 Geçtiğimiz Ekim ayında Ülker Sports Arena’da düzenlenen 2018 Turkish Off Season’da, 60 takım ile yarıştılar.

  • Robotiği ve mühendislik değerlerini yaymak amacıyla projeler yapan IMC, imkanı olmayan çocuklara da ulaşmak için yollara düştü. Diyarbakır ve  Balıkesir gibi pek çok şehirde etkinlikler düzenledi.

Sınırları aşarak Ermenistan gibi pek çok ülkeye FRC programını götürdü. Çin’e giderek oradaki robotik takımlarının eksiklerini fark etti vehükümet kısıtlamaları sebebiyle ulaşamadıkları yazılım ve mekanik bilgilerini içeren, Çin hükümetinin yasaklamadığı yeni bir internet sitesi yazdı.

  • Miniklere en güzel şekilde robotiği anlatmak için iki kitap yazdı ve karakterlerden birini kız diğerini erkek yaparak STEM’de cinsiyet eşitliğine dikkat çekti.

IMC, diğer takımlarla ilişkileri, robotları ve takım ruhları ile de 61 takım arasından 2018 Turkish Off Season’ın en iyi takımı bulunarak yarışmanın en prestijli ödülü olan “The Chairman’s Award”u kazandılar. İnanç Mekatronik Kulübü’nün başarılarını bu sene de sürdürmesi ve ülkemizi uluslararası yarışmalarda en iyi şekilde temsil edebilmesi için hem maddi hem de manevi desteğe ihtiyacı var. 

 TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi

 www.tevitol.org

www.imc.tevitol.org

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 00:29 20-11-2018
Üstün yetenek öğrenci TEVİTÖL