Darüşşafaka Robot Kulübü ABD’den büyük ödülle döndü!

 

Darüşşafaka Robot Kulübü, Chicago’da düzenlenen “FIRST Midwest Regional” robot yarışmasının en prestijli ödülünü kazandı. Türkiye’nin ilk lise robot kulübü olarak bu alanda öncü konumda bulunan Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, ABD’nin Chicago kentinde 4-7 Nisan tarihlerinde FIRST Vakfı tarafından düzenlenen “FIRST Midwest Regional” robot yarışmasının en prestijli ödülü olan “Chairman’s Award”u kazandı. 

FRC Robot Kulübü öğretmeni ve Elektrik-Elektronik Mühendisi Mete Karaca’nın yönetiminde; Siemens`ten Makine Mühendisi Arif Deniz ve Darüşşafaka Fizik Öğretmeni Selim Çile’nin mentorluğunda yarışan Sultans of Türkiye’nin kazandığı “Chairman’s Award” en prestijli FIRST ödülü. Bu ödül, diğer takımlara örnek olan ve FIRST ruhunu en iyi yansıtan takıma veriliyor.

Sultans of Türkiye, kazandığı bu ödülle farklı turnuvaların şampiyonlarının katılacağı ve ABD’nin Houston kentinde 19-21 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan “FIRST Championship”e katılmaya hak kazandı. 

Bu seneki yarışmalarda robotların görevi, alanda bulunan güç kutularını terazilere taşıyarak üstünlük kurmak. Yarışmanın bitmesine 15 saniye kalaysa, robotların teraziye tırmanmasını sağlamak takımlara ekstra puan getiriyor.  

Darüşşafaka’yı ABD’de en iyi şekilde temsil eden FRC Robot Kulübü’nün öğretmeni Mete Karaca duygularını şu sözlerle belirtti: “Bu ödül takımın ve bizleri destekleyenlerin emeklerinin karşılığıdır. Chairman’s Award yarışmanın en büyük ve en son açıklanan ödülüydü. Ödülün açıklanma anı geldiğinde diğer 53 takımla birlikte nefeslerimizi tuttuk ve takım numaramız açıklandığında sevinçten havalara uçtuk. Darüşşafaka Cemiyeti’nin 155. yılını kutladığı 2018 yılında, ABD’de düzenlenen bu yarışmada, en prestijli ödülü almak bizi çok gururlandırdı. Geçmişten günümüze Darüşşafaka her zaman birikimli, ilerleyen ve geleceği öngören bir eğitim kurumu olmuştur. Darüşşafaka Robot Kulübü’nün de Türkiye’nin ilk robot takımı olması ve her geçen gün yüksek başarılara imza atıyor olması bu savı doğruluyor. Böylesine büyük bir ödülü ülkemize ve Darüşşafaka ailesine getirmekten onur duyuyoruz. Darüşşafaka gençleri ülkemizin ve hepimizin geleceğidir. İleri ama hep birlikte diyerek tüm takımımı kutluyorum.”

Sultans of Türkiye Katılımcıları: Eren Sanır, Şeyhmus Aca, Nur Evşan Birinci, Cem Arda Fil, Şevval Keskin, Aslıhan Okur, Burcu Özkan, Belsu Seyran, Mutlu Demir, Ceren Ulusoy, Mert Aykutlu, Şevval Öztürk, İmran Durmuş, Sinem Keleş, Yasir Türkaslan, Aysun Yıldız Yılmaz, Toprak Bilici, Dudunur Özdamar

 

Sultans of Türkiye katılımcısı ve Kulübün halkla ilişkiler sorumlusu Şevval Keskin, bir yıl boyunca üzerinde çalıştıkları STEM bazlı sosyal sorumluluk projelerinin, değiştirdikleri insanların ve toplumda kırdıkları kalıpların kendilerinin aslında robottan daha fazlasını inşa ettiğini gösterdiğini ifade etti.
Şevval Keskin, “FIRST dünyasında en prestijli ödül olan Chairman`s Award, bizlerin teknolojiden aldığımız güçle toplumda bir "Kelebek Etkisi" yarattığımızı ve okyanusları geçerek son gücümüzle yaptıklarımızın insanları nasıl da derinden etkilediğini ortaya koyar nitelikte. İçinde bulunduğum üç yıllık Robot Kulübü çalışmaları süresince kendimden bir şeyler vermenin aslında bana daha çok şey kattığını, yapılan fedakarlıkların kendimizi keşfetme yolunda attığımız ilk adım olduğunu ve en önemlisi katıldığımız yarışmalarda robotun bir amaç değil de güçlü arkadaşlıklara, cesur yüreklere ve kocaman kalplere götüren bir araç olduğunu öğrendim.” diyerek robot kulübünde görev almanın hayatına kattıklarını anlattı.

Darüşşafaka Robot Kulübü’ne Houston’da 19-21 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan “FIRST Championship”te başarılar diliyoruz!

 

 


 

Eklenme Tarihi: 12:09 25-04-2018
Darüşşafaka çocuk yarışma robot başarı