En Büyük Eksiğimiz Okul Öncesi Eğitim

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından bu yıl 17’nci kez düzenlenen Geleneksel Eğitim Sempozyumu Antalya’da başladı. Yaklaşık 1.400 eğitimcinin katıldığı ve bu sene `Türkiye`de ve Dünyada Değerlendirme Sistemlerinin Eğitime Etkisi` temasıyla yapılan toplantının açılış konuşmsını Türkiye Özel Okullar Derneğ Başkanı Nurullah Dal yaptı. Ardından konuşan Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz eğitim başlıklı konuşmasında önemli konulara değindi. MEB Bakanı İsmet Yılmaz açıklamalarında; 

En Büyük Eksiğimiz Okul Öncesi Eğitim

Avrupa’dan eksik olduğumuz tek yön okul öncesidir. Diyarbakır’da öğrencilerin yüzde 95’i, Hakkari’de yüzde 90’ı, Erzincan’da yüzde 99’u eğitim alıyor.  En büyük eksiğimiz olan okul öncesi eğitimi yaygınlaştırıyoruz. 1 milyon 437 binin üzerinde öğretmen ve öğrenciye tablet dağıttık. Teknoloji eğitimle daha çok  buluşturulmak tek amacımız.

Öğretmen Rol Model Olmalıdır

Öğretmenin niteliğini arttırmak ve Eğitim fakültesine girmek için, geçen yıl ilk uygulamasını başlattıkları 240 bin barajı uygulaması için YÖK Başkanı’na teşekkür ederim.  

Öğretmen stratesi Belgesinde Üç Amacımız var
Öğretmenlerin özlük haklarında iyileştirme yapıtık. Geçen yılın sonu itibarıyla 900 doların üstünde öğretmene ek ders ücreti ödedik.Geçtğimiz yıl bu rakkam 380 dolar bile değilken 900 doların üstüne çıkardık. Öğretmene her eğitim dönemi başında hazırlık ödeneği veriliyor. 

Öğretmen Strateji Belgesi’nin üç amacı var; iyi yetişmiş, mesleğe uygun bireylerin istihdamını sağlamak. İkincisi öğretmenlerin mesleki gelişimini sürekli kılmak, hizmet içi eğitim. Üçüncüsü ise;  öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirip, mesleğin statüsünü güçlendirmek.

MEBakanı İsmet Yılmaz “En önemli sermayemiz beşeri sermayemizdir ve bu sermeyemizi daha değerli hale getirecek olan eğitimdir.”

 


 

Eklenme Tarihi: 11:43 31-01-2018
#GAES Sempozyum kongre panel Eğitim