Hayal , Çalışma , İnanç, Azim

Nereden başlasam bilemiyorum. Yıllarca hep aynı şeyi söyledim, yazdım. Evet üniversiteyi kazanıncaya kadar aslında hiç hayal kurmamışım, daha doğrusu hayal kurmaktan korkmuşum. Ama en çok korktuğum zamanda bir öğrencinin kazanabileceği en iyi okullardan birini kazanmışım.

Üniversiteyi kazandığım günden bugüne kadar öğrenciler için kitap yazıyorum diye söyledim durdum tam bitti derken de gerisin geriye başa döndüm. Ama tecrübelerim ve yazdıklarım hâlâ bende o yüzden bu durumu zaman kaybı olarak görmedim.Ondan öncesinde liselerde konferans vermek istiyorum diye az mı İlçe Milli Eğitime gittim , az mı İl Milli Eğitime gittim.Evet belki hep olumsuz sonuçlandı ama güzel tarafı artık orada çalışan kişiler beni tanıyorlar. Bu benim için çok önemli, değer ve saygı.

Sonrasında bir televizyon programı sunucusunun bizim okulda yüksek lisans dersi verdiğini öğrendim ve o derse katıldım.Hadi son bir şans yazdıklarımı kendisine göstereyim dedim ve mail adresimi de yazarak ona teslim ettim.Yazdıklarımın arasına örnek olsun diye eklediğim internetten bulduğum fotoğrafları pek beğenmedi ve belki de bu yüzden umursamadı ya da çok meşgul olduğundan dolayıdır ama asla bir geri dönüş olmadı.Umutlu muydum? Evet ama olmadı ama olsundu ben olumsuz sonuçlara alışmıştım.

Çok sevdiğim bir söz vardır, Her şeyin bittiğini düşündüğünüz bir an gelir...

İşte o an başlangıçtır..

En son geçen dönem şunu düşündüm. Ben bu okula geldiğimde İngilizce’nin İ’sini bilmezken şimdi 6,5 yıldır bu okuldayım. Neler neler öğrendim. Ders olsun, davranışlar olsun. Hayal kurmaya ve hedeflerim doğrultusunda başarılar elde etmeye bu okulda başladım. Ve bu kadar çok tecrübe elde etmişken bunları diğer öğrencilerle paylaşmam gerek. Çünkü biliyorum benim gibi olan öğrenciler var onlara bir mentor, bir yol gösterici olabilirim.

Ben gönüllüyüm. Gönüllü olduğum konularda karşıma engel çıkınca çok daha üzülüyorum.Çünkü onların da bir şeyler öğrenmeye hakları var, geleceklerini belirmeye başlamaya ve ilham almaya hakları var. Şu sıralar sadece sınavlarını düşünüyorlar ve eğer başarılı bir lisede değillerse durum daha da vahim.Bu okullarda okuyan öğrencileri üniversiteye geziye götürün deniz olmayan şehirden denizin olduğu şehre gelmiş kadar mutlu olurlar, o okul onlara kocaman gelir.Ben meslek lisesinde okurken üniversiteme gelmiştim ve uluslararası öğrencileri gördüğümde sanki İstanbul’da değil de yurtdışındaymışım gibi hissetmiştim. Nasıl güzeldi nasıl.

Diğer kişilere göre küçük ama size göre büyük olan şeyler varsa ve bunları başarmak istiyorsanız asla  heveslerinizi kırmalarına izin vermeyin.

Son bir kez daha dedim. Bir kişiye daha sormalıyım bu kitap konusunu. İyi ki de sormuşum çünkü yıllardır emek verip yazdığım şeyleri artık hedef kitleme, öğrencilere sunabiliyorum.

Eğitim Fakültemizin dekanına bu fikrimi sunduğumda bana Mentorumu adında bir sosyal sorumluluk projesinden bahsetti. Benim bunca zaman yapmak istediklerimin toplamı diyebilirim.Ve bu projeyi hayata geçirenler yine aynı okulda okuduğum arkadaşlarım.Hemen onlarla iletişime geçtim, toplantılar yaptık, mülakattan geçtim ve şuan bu güzel ekibin parçasıyım.

Yani bunları niye uzun uzadıya yazıyoruma gelirsek 6,5 yıllık bir hayalden bahsediyoruz.Bunca zaman sadece sözde durdu , yaptım yapacağım derken artık başardım.

Onun için, bir şeyi başarmak için; Hayal , çalışma , inanç, azim ve daha niceleri lazım.

Bu yazımı okuduysanız, öğrencilerinizle ve sosyal medya hesabınızda paylaşmanızı isterim, daha çok öğrenciye ulaşmama yardım olursanız ne mutlu bana.

 

Gizem Yıldız

@gizemyildiz_

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 22:20 26-01-2018