Öğrenciler geleceklerine kendileri yön verecek

2017-2018 eğitim ve öğretim yılı ile birlikte eğitim sistemi Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sistemine elveda dedi ve kapılarını Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi’ne açtı. Yeni sistem ile öğrenciler evlerine en yakın 5 okuldan birine yerleşecek. Öğrenciler, başarı puanı ile değil, öncelikle okul içerisindeki başarı ve performanslarıyla değerlendirilecek.

Yaklaşık 1 milyon öğrencinin merakla beklediği liseye geçiş sistemi belli oldu: Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi , kısa adıyla liseye geçiş sistemi ‘Ortaokul ile lise arasında bir bağ kurma hedefiyle geliştirilen bu yeni yerleştirme sistemi, okulların ve okulda elde edilen başarı puanının önem kazandığı TEOG sisteminden farklı olarak, okulların niteliği ve öğrencilerin hedeflerine yönelik okul içerisindeki performanslarını bir kademe daha ön plana alıyor.

Sınav maratonu bitti, şimdi hedef başarı

SMYS ile 8. sınıf öğrenciler hazırlıklarını kendi istekleri doğrultusunda, ister ikamet ettikleri bölgelere göre isterlerse bölge dışındaki okullara yönelik olarak yapabiliyor. Başka bir bakış açısıyla, öğrencilerin kendi kararlarını ve hedeflerini oluştururken, onlara sınava girme veya seçim yapma haklarını tanıyor. Devr-i Alem Kolejleri PDR Koordinatörü uzman psikolog Aslı Kanizi, yeni sistem ile ilgili şu bilgileri paylaşıyor: “Öğrencilerin gelişimi açısından baktığımızda yeni sistem, sorumluluk alarak onların karar verme mekanizmalarını oluşturmalarını sağlıyor. Tabii öğrenciyi okul içerisinde onu her açıdan iyi bir şekilde tanımlayan ve yönlendiren okul rehberlik sisteminin de önemi artmış bulunuyor. Kendini merkeze alarak sınava girme veya girmeme kararı alan öğrencilerin daha önceki sınav sistemlerinde oluşan kaygı düzeyinin kritik şekilde azalacağı öngörülüyor.”

Yeni Sistem öğrenciye hedef ve  seçimleri doğrultusunda eğitim alma imkanı  sağlarken ;  sosyal olarak gelişimini tamamlayan  psikolojik olarak refah içinde kaygılardan uzak bir  eğitim gören çocuklar yetiştiği sağlıyor.

Yeni sistem öğrencileri evlerine yakın lokasyonlarda eğitim alması özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan çocukların  yolda geçen zamanını gerek beslenmesinden , sosyo – kültürel faaliyetlerde bulunacak sağlıklı bir yaşam standardı   yakalamalarına imkan sağlıyor.  Kaygısı azalan  çocukların hayatlarından  zevk alma , aktivitelere etkin katılımda bulunmanın yanısıra,  hedeflerine  kaygı faktörü olmadan daha sağlıklı bir şekilde odaklanarak kendi seçimlerini yaratmalarına imkan sağlıyor.

Yeni sistem  ile nitelikli okulları hedefleyenler sınava girmeyi tercih edecek. Öğrenciler, daha çok müfredat bilgilerini almayı, sadece bir yıl için değil tüm ortaokul hayatı boyunca ‘başarıyı’ hedefleyecek. Yani sistem, akademik başarı hedefinin sorumluluğunu tüm ortaokul eğitim hayatına dağıtmış oluyor.

Yeni Sistem Neler Getiriyor

Mahalli yerleştirme sistemi ve isteğe bağlı mahalli bölge dışı okullara girme sınavından oluşuyor. Geçtiğimiz en güncel sınav sistemi TEOG’a baktığımızda 8. sınıf müfredatından sorumlu olan öğrenciler TEOG-1 ve TEOG-2 olmak üzere iki temel sınava girmekteydiler ve mahalle gözetmeksizin sadece puanlarına ve okul başarılarına göre yerleştiriliyorlardı. İstenilen sonuç alınmadığında ise tekrar kontenjan hakkı tanınarak yerleştirme yapılıyordu. Yeni sistemde ise en büyük değişikliklerden biri öğrencinin oturduğu lokasyonun baz alınması. İkinci en büyük değişiklik ise, öğrenci sınava girmeye karar verdiğinde 8. sınıf ders müfredatına uygun şekilde tek oturumluk sınavla yerleştirme yapılması. Bu sınava girenler için de 5 tercih hakkı verilecek ve okulların kontenjanı dolduğunda okul başarı puanı esas alınacak.

Sınav odaklı olmayan, ikamete dayalı bu yeni sistemde okullara düşen en önemli görevlerden biri; eğitimci kadrosu, rehberlik ve psikolojik danışmanlık sistemiyle öğrencide etkin olan tüm özelliklerini tanımlaması, yönlendirilmesi ve gerçekçi hedeflerle birlikte okul içi performanslarını en yüksekte tutmaya odaklanmasını sağlamaktır.

 Yeni sınav sistemi ile ilgili  temel   bilgiler:

 • Sınav isteğe bağlı olarak öğrenciler kayıt ve katılım yapacaktr.
 • Sınava proje dahili nitelikli olarak adlandırılan okullar sınava dahil olacaktır.
 • sınav 2 bölümden oluşacak ve tek oturumdan oluşacaktır.
 • Sınav 90 dakika olacaktır.
 • Sınav sözel ve sayısal olmak üzere temel dersler içerikli yapılacaktır
 • Sınav soruları 8. Sınıf müfredatından oluşacaktır.

 

5 OKUL SEÇİMİNDE 5 ÖNERİ

 1. Okulun fiziksel donanımının uygun ve elverişli olması
 2. Okulların akademik başarı durumlarının ele alınması
 3. Güvenli olması
 4. Çocuğun ilgi ve yeteneklerini karşılayacak sosyo-kültürel faaliyetlere sahip olması
 5. Okulun öğrencilere yabancı dili kazandırabilecek yeterliliğe sahip olması

Ceyda Saygıner


 

Eklenme Tarihi: 14:15 21-11-2017
sınav TEOG Eğitim Öğrenci