Niteliksiz Okullarda Nitelikli Öğrenciler

Bir öğrenci olarak bu Nitelikli-Niteliksiz okul kavramından rahatsız olduğumu dile getirmek istiyorum. Bunun yerine Sınavlı-Sınavsız geçiş yapılabilen okul denilseydi çok daha mutlu olabilirdim.

Meslek ve diğer liselerde okuyan öğrencilerin değerli olduklarını , bir şeyler başarabileceklerini söylerken bir de bu Nitelikli-Niteliksiz okul kavramı ortaya çıktı.Ve öğrenciler bu kavram ile daha ortaokuldayken karşılaştılar. En coşkulu çağları , hevesli , bir şeylerin parçası olmayı öğrendikleri ve kendi ayakları üzerinde durabildikleri çağ. Ve biz ne yapıyoruz ? Onlara diyoruz ki sınavla bir okula gireceksen niteliklisin sen , eğer sınavsız geçiş yapacaksan niteliksizsin.

Bence biz bu iki kavrama göre okulları değil de öğrencileri ayırıyoruz.

Size soruyorum. Bir çocuk ne kadar verimli başlayabilir bu niteliksiz okullarda?

Ve biliyorum ki; bu Niteliksiz okullarda Nitelikli öğrenciler olacak. Bu öğrencileri gözden kaçırmamak lazım.Arada kaynamamaları lazım. Gittiği okula göre kıyaslanmamaları lazım. Ben gittiğim okula göre kıyaslandım. Meslek lisesi dedim mi tamamdır konu  kapanmıştır.Ama ne oldu ? Hâla lisemin önünden geçerken şunu diyorum. ’Vay be nereden nereye... Şu lisede okurken düşünebilir miydim BAU’yu kazanacağımı ? Hayır.

Benim okulum niteliksizdi. Lisemi sorduklarında söylememek istiyordum, utanıyordum. Ama okul yönetimi dahil tüm hocalarım beni tanırdı , ailemi tanırdı. Ne zaman ailem okula gelse beni bilirlerdi.Ben niteliksiz bir okulda olsam da çalışmayı seçtim.Üniversiteyi kazanırken kolay şeyler yaşamadım. Bunlardan da hep ders çıkardım.

Kısacası şunu demek istiyorum. Okullar Niteliksiz adını aldı diye orada okuyan öğrencilerin de niteliksiz , yetersiz olduğunu düşünmemeliyiz. Biraz izin versek, destek çıksak aslında neler neler olur , nasıl güzel öğrenciler çıkar. En büyük sorunumuz bu önyargının arkasına saklanarak içimizdeki ışığı görmememiz. Biz kendimizi bilemedikten sonra karşımızdakilerin böyle düşünmesi gayet normal.

Niteliksiz okullarda nitelikli öğrenciler oldu , gelecekte de olacaklar. Bu takma isimler yüzünden öğrencilerin  ne hayallerini, ne umutlarını ne de heveslerini kıralım. Bu sistemde değişmeyen tek şey çalışmak. İster sınava girsinler ister girmesinler çalışmaktan kaçamazlar.

Gizem Yıldız


 

Eklenme Tarihi: 14:28 06-11-2017
eğitim öğretim okul öğrenci