Darüşşafaka öğrencilerin kaderini değiştiriyor

 

Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 2011 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen “Bağışçılar Günü” etkinliği, eğitimde fırsat eşitliğine gönül vermiş 100’ün üzerinde bağışçıyı bir araya getirdi. Etkinliğin açılışında konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Talha Çamaş, “Her çocuğun eşit koşullarda eğitim alması gerektiği inancıyla, Darüşşafaka olarak 154 yıldır bu sürecin bir parçası olduk ve olmaya devam ediyoruz. Darüşşafaka’nın kendisi için ne ifade ettiği sorusuna, ‘Darüşşafaka, kaderin de değişebileceğinin kanıtıdır’ diye yanıtlıyor bir öğrencimiz… Şu an 958 çocuğumuz var, sizinle birlikte kaderini değiştirebildiğimiz…” dedi.

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 1921 yılında Darüşşafaka’ya yaptığı vasiyet bağışının anısına, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bağışçılar Günü etkinliği, 4 Kasım 2017 Cumartesi günü, Darüşşafaka Eğitim Kurumları Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirildi. ‘Saydamlık’ ve ‘hesap verebilirlik’ ilkeleri doğrultusunda, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 2011 yılında başlayan ve bu yıl 7’ncisi düzenlenen etkinlikte 100’ün üzerinde Darüşşafaka bağışçısı bir araya geldi.

Organizasyon kapsamında, katılımcılara kurum faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verilirken, destekleriyle eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunan bağışçılara sertifikaları takdim edildi. Toplu olarak yenilen öğle yemeğinin ardından bağışçılar, Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencilerinin bilimsel araştırmalarını ve kulüp çalışmalarını sergiledikleri stantları ziyaret ederken okuldaki sosyal ve eğitsel çalışmalar hakkında bilgi aldı.

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ” VURGUSU

Etkinliğin açılışında konuşan Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı M. Talha Çamaş, nitelikli eğitime erişimde fırsat eşitliğinin sağlanmasının bir ülkenin gelişmişlik düzeyini saptayan en önemli ölçüt olduğunun altını çizerken, “Bugün müreffeh toplum olarak nitelendirilen ülkeler, çocuklarına eşit koşullarda eğitim olanağı sağlamayı başaran ülkelerdir. Her çocuğun eşit koşullarda eğitim alması gerektiği inancıyla Darüşşafaka olarak 154 yıldır bu sorunda çözümün parçası olduk ve olmaya devam ediyoruz. Belki iğneyle kuyu kazmaktır, yaptığımız… Fakat tek bir çocuğun dahi yaşamını eğitimle değiştirebildiğimiz sürece biz, iğneyle kuyu kazmaya gönüllü olduk, gönüllü olmaya da devam edeceğiz. Darüşşafaka’nın kendisi için ne ifade ettiği sorusuna, ‘Darüşşafaka, kaderin de değişebileceğinin kanıtıdır’ diye yanıtlıyor bir öğrencimiz… Şu an 958 çocuğumuz var, sizinle birlikte kaderini değiştirebildiğimiz” ifadelerini kullandı.

DARÜŞŞAFAKA VERDİĞİ SÖZÜ YERİNE GETİRİR

154 yıllık geçmişe sahip Darüşşafaka’nın bireysel ve kurumsal olarak bugün yaklaşık 40 bin bağışçısının bulunduğunu, bunlar arasında vasiyet bağışçılarının her zaman özel bir yeri olduğunu belirten M. Talha Çamaş, “Ulu Önderimizin annesi Zübeyde Hanım’dan değerli yazarımız Sait Faik Abasıyanık’a kadar Türkiye’nin aydınlık yarınlarına sevdalı pek çok hayırsever, varisi olarak Darüşşafaka’yı seçti ve seçmeye devam ediyor. Bugün de 431 hayırsever ise hiçbir karşılık beklemeden Cemiyetimizi vasiyet ve hibe bağışında bulundu. Herkes bilir ki, Darüşşafaka verdiği sözleri yerine getirir, herkes bilir ki, Darüşşafaka’ya yapılan her kuruş bağış yerine ulaşır. Bu güveni vermek, korumak, sürdürmek Darüşşafaka Cemiyeti’nin yönetim nöbetini devralan herkesin en birincil görevidir” şeklinde konuştu.

 

 

Eklenme Tarihi: 14:20 06-11-2017
darüşşafaka eğitim öğrenci