Tepedeki Okul

 

‘Tepedeki Okul - Robert Kolej’in Üç Yüzyıllık Tarihi’ adlı kitap, raflardaki yerini aldı. Tepedeki Okul’da, Robert Kolej’in kurumsal arşivinin yanı sıra Osmanlı Devleti, Türkiye Cumhuriyeti, Bulgaristan ve ABD arşivlerinden ve bireysel koleksiyonlardan yararlanıldı. Okulun ilk müdürlerinin varislerine de ulaşılarak hazırlanan kitap, 150 yıl öncesinin belgelerini ortaya çıkarıyor.

Cem Akaş tarafından kaleme alınan ‘Tepedeki Okul - Robert Kolej’in Üç Yüzyılı’ adlı kitap Remzi Kitabevi, Pandora ve pandora.com.tr üzerinden satışa sunuldu. Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci olarak 20 yıl geçiren Cem Akaş, dört öğrenciyle eğitime başlayan Robert Kolej’in bugünlere uzanan serüvenini, binin üzerinde fotoğraf ve belgeyle Türkiye’nin yakın tarihine farklı bir bakış katarak, okurlarına aktarıyor.

Siyaset tarihçileri, eğitim tarihçileri gibi uzmanların dışında tarihe meraklı genel okur kitlesinin de ilgileneceği bir içeriğe sahip olan Tepedeki Okul, Robert Kolej’in üç yüzyıla yayılmış tarihini daha önce yayımlanmamış belgelere ve ilk kez gün ışığına çıkan fotoğraflara dayanarak anlatıyor.

Tepedeki Okul’da, Robert Kolej’in kurumsal arşivinin yanı sıra Osmanlı Devleti, Türkiye Cumhuriyeti, Bulgaristan ve ABD arşivlerinden ve bireysel koleksiyonlardan yararlanıldı. Okulun ilk müdürlerinin varislerine ulaşılarak hazırlanan kitap, 150 yıl öncesine ait belgeleri de gün ışığına çıkarıyor.

Sadece bir okulun değil, aynı zamanda Türkiye tarihinin anlatıldığı “Tepedeki Okul”, Türkiye`nin Amerika`yla ve Avrupa`yla ilişkilerinin yanı sıra Türk siyasetinin şekillenmesi konusunda, günümüzde ancak tahmin yürütülen konulara somut belgelerle oldukça ilginç açılımlar getiriyor. Tepedeki Okul, Robert Kolej’in tarihe tanıklık etmesinin yanı sıra bizzat tarihin yapılmasına nasıl katkıda bulunduğunu araştırırken, 19., 20. ve 21. yüzyıllarda Türkiye’nin en iyi okullarının başında gelmesinin nedenlerini de gözler önüne seriyor.1840’lardan bugüne seçilmiş fotoğraflarla benzersiz bir albüm olma özelliğine sahip olan kitap, aynı zamanda görsel bir şölen niteliği taşıyor.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 12:56 16-06-2017
Robert Koleji eğitim kitap tarih