Sokak Oyunları Sanal Oyunlara Karşı

Anaokulundan Üniversite son sınıfa kadar Çocukların ve velilerin eğitim sorunlarına çözüm bulabildikleri yer olan Eğitim Kliniği`nin düzenlediği, ’ SOKAK OYUNLARI SANAL OYUNLARA KARŞI’’  etkinliği 19 Mayıs Cuma günü saat 10.00-13.00 arasında yapılacak…

Giderek artan şehirleşme, çarpık kentleşme, oyun alanlarının azalması, gelişen teknoloji,  İlköğretim çağındaki çocukların iyi bir gelecek için birçok zorlu sınava hazırlanması ve bunun için okul sonrası etüt ve dershanelere gitmesi gibi daha sayabileceğimiz birçok etken çocukların sokaklara inip oyun oynamasına engel oluyor.

Bu etkenler sokağa çıkamayan ve sokak oyunları oynayamayan yeni bir nesil ortaya çıkmasına neden oldu. Çocuklar artık sokakta oynanan oyunları öğrenemiyor. Birçok çocuk, dokuztaş, saklambaç, yağ satarım bal satarım, çelik-çomak, uzuneşek, topaç, aşık, körebe, bezirganbaşı gibi oyunların ismini dahi bilmiyor. 

Bu yeni nesil sokak oyunları oynamak yerine bilgisayar televizyon ya da cep telefonlarının başında zamanlarını geçiriyor hatta ebeveynleri rahatsız edecek derecede bu oyunlara bağımlı hale geliyor.  Bu durum çocukların sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.

Çocuklara sokak oyunlarını öğretmek, bu oyunları sevdirmek ve tekrardan sokaklarda sitelerde oynanmasını sağlamak.  Projede uzman psikologlar ve psikoloji öğrencileri gönüllü olarak görev yapacak ve çocukların gelişimlerini takip edecekler.

 

Eğitim ve Yaşam Koçu

   Mustafa Önül


 

Eklenme Tarihi: 11:36 18-05-2017
Sokak oyunları çocuk eğitim oyun