hacKIDhon Turnuvası 6 Mayıs'ta Ankara'da...

Harvard’lı ünlü profesörler Howard Gardner’ın “çocuklarımızı bilgisayarlaşmış makinelerin yapamayacağı işleri yapabilecek bilgi ve becerilerle donatmalıyız” ve Tony Wagner’in “bizler şanslıydık, maaş alabildiğimiz işlerimiz oldu, ancak bundan sonraki nesillerin kendi işlerini ‘icat’ etmesi gerekecek” sözleri, “Sanayi 4.0’ın” yeni nesillere hazırladığı “sürprizleri” haberdar etmektedir. Sanayi çağının başlangıç yıllarında şekillenen mevcut eğitim felsefesi ve çerçevesi, ister “Tasarım Çağı” olarak adlandırılsın ister “Sanayi 4.0” olarak, önümüzdeki 5-10 yıldan itibaren raf ömrünü tamamen doldurmuş olacak.

Sanayi Çağı’nda ‘emek’, %90 kas gücü ve %10 beyin gücü ile açıklanabilirken, 3D yazıcı, insansız hava araçları, IoT ve robotlarla çevrili bir habitat oluşturan “Tasarım Çağı”, %90 beyin gücü ve belki %10 kas gücü ile ancak açıklanabilecek gibi görünüyor. Bu nedenle, gelişmiş ülkeler, ‘eğitim sistemi’ adı verilen devasa gemilerin dümenini “Tasarım Çağı” rotasına çevirmek için yeni nesillerin bilişim araçları ile “yaratıcı” ve “hayata değer katan” üretim yapmasını sağlayacak çeşitli etkinlikler düzenliyor son yıllarda.
 
Bu tür etkinliklerden biri olan hacKIDhon, lise 9, 10; ortaokul 5, 6, 7; ilkokul 3, 4. sınıf öğrencilerinin kendi yaş gruplarında ikişer kişilik takımlar halinde katılıp, donanımsal ve/veya yazılımsal bilişim araçlarını kullanarak verilen bir problem durumuna uygun çözümler geliştireceği bir yarışma ortamı sunuyor.

Lise ve ortaokul grupları, Arduino Uno, breadboard, uzaklık sensörü, sıcaklık sensörü, ışık sensörü, sıvı sensörü, ses sensörü, RGB LED, LED, potansiyometre ve DC motor gibi elektronik devre parçalarının bulunduğu “Mobil Robotik Laboratuvar” kutularında tasarlayacakları devreler için Scratch For Arduino platformunda kod yazarak “akıllı cihazlar” geliştirecekler.

Bu vesileyle şimdi de tüm seviyelerde binlerce öğrencinin kendi oyunlarını yazabildiklerine, üç boyutlu tasarımlar ve üretimler yapabildiklerine, kendi akıllı cihazlarını geliştirdiklerine şahit oluyoruz. 

"Download toplumundan upload toplumuna" diyen hacKIDhon turnavası 6 Mayıs Cumartesi, Ankara CerModern Sanat Merkezi`nde saat 10:00`da başlayacak. Jürileri arasında Prof. Dr. Ziya Selçuk, Ece Karaboncuk ve Müge Arda`nın da bulunduğu turnava, gençlere gelecek vizyonu oluşturacak.


 

Eklenme Tarihi: 14:57 03-05-2017
hacKIDhon Turnuva 6 Mayıs Ankara