Kadıköy Anadolu Lisesi Global Scribes İstanbul Merkezi Oldu.

Kadıköy Anadolu Lisesi Unesco bünyesinde ‘’Global Scribes® (Global Yazarlar Platformu) ‘’ programı İstanbul merkezi oldu. Kadıköy Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden, Unesco Global Scribes Programı başkanı Cynthia English, Edubucks ve Global Scribes ülke direktörü Safa Ilgın ile yapılan görüşmeler neticesinde Okul Müdürü Halit Cıttır ile yapılan anlaşamadan sonra; programın İstanbul merkezi oldu.

Kadıköy Anadolu Lisesi Öğrencilerinin Kaleminden;

Global scribes nedir?

UNESCO bünyesinde yürütülen programa; 8-25 yaş arasındaki tüm gençler katılabiliyor. Program aynı zamanda “Uluslararası Yazarlar Platformu” olarak da adlandırılıyor. Bu platform Dünya çapındaki tüm gençlerin din, dil ve ırk ayrımı yapmadan politik ve dini olmayan konularda yaşam tecrübelerini paylaşacakları bir alan sunuyor. Global Scribes, mesafeleri kelimeleriyle azaltabilen dünyanın dört bir yanından öğrencilerdir, adım atmaktır, kendin olmaktır, öğrenciler için öğrenciler tarafından başlatılmış uzun soluklu bir yolu olarak adlandırılıyor.

Kendini sözcüklerle ifade etmek, kendinden daha büyük bir adımın parçası olmak, kendini yeniden keşfetmek isteyen gençlerin bir puzzle’ın parçaları gibi birbirlerini tamamlayarak çatısında buluştuğu bir kuruluş olan Global Scribes temeline öğrenciyi koyar ve bize tahmin edemeyeceğimiz sınırsız bir dünyanın kapılarını açar. Bu yolda “spark wordlerimizle” kendi tarzımızı tüm dünyaya gösterir, videolarımızla tüm kuralları yıkar, kulüplerimizle bir bütün olmayı öğreniriz. Şimdi daha açıklayıcı konuşmak gerekirse Global Scribes üye olan bir öğrencinin tanımıyla tıpkı bir matruşka bebek gibidir. Her an yeni sürprizlerle doludur ve her an yepyeni şeyleri içinde barındırır ancak temelinde dört aşamadan oluşur:

Her ay öğrenciler tarafından belirlenen ayın sözcüğü ile yazdığımız ve dünya etrafından başka öğrencilerle paylaştığımız yazılarımız, hikayelerimiz Yine ayın sözcüğüyle çektiğimiz birbirinden güzel ve yaratıcı videolarımız… Farklı kültürlerden farklı bölgelerden insanlarla mesafeleri ortadan kaldırdığımız ve global bir insan olduğumuz Skype görüşmelerimizSon olarak da yetenek ve ilgilerimize göre seçtiğimiz tamamen öğrenci kaynaklı kulüplerimiz Ancak daha önce de söylediğimiz gibi global scribes temelinde yukarıda belirttiğimiz maddeleri barındırsa da her gün öğrencilerin hayal güçleri ve çalışmalarıyla dinamikleşir, büyür ve gelişir.

Dünyaya Açılıyoruz

Peki Global Scribes sadece bir dönemde bize ne kattı? Öncelikle öğrendik ve hala öğreniyoruz, bir grup olarak çalışmak hakkında, başka görüşleri tanıma ve onlara saygı göstermek hakkında, eğlenmek mutlu olmak yaşamak hakkında, tüm tabuları yıkıp her şeyi yeniden şekillendirmek hakkında. Biz gençler biliyoruz ki elimize kağıdı kalemi verdiğinizde üstesinden gelemeyeceğimiz problem yok hele bir de dünya çapından mükemmel insanlarla birlikte yürek yüreğe çalışıyorsanız işiniz daha da kolay demektir. İşte Global Scribes bize kağıdımızı kalemimizi özgürlüğümüzü verip hayal gücümüzün sınırlarını zorlamaya, geleceğe kuvvetli ve emin bir adım atmaya teşvik ediyor. Kadıköy Anadolu Lisesi öğrencileri olarak, Safa ilgin abimizin vizyonuyla, yüreğimizi ortaya atarak girdiğimiz Global Scribes ailesinden çokça memnunuz, mutluyuz, İyi ki bu koskocaman ailenin bir parçası olmuşuz.

Eğer sen de hayata bambaşka gözlerden bakmak istiyorsan, kendi sınırlarını keşfetmekten korkmuyorsan, dünyanın dört bir yanına kucak açtıysan tamamen öğrenciler tarafından hazırlanan videomuza göz atmak isterseniz;

 

https://www.youtube.com/watch?v=haEKO_3eYNE&feature=youtu.be

 

 Kadıköy Anadolu Lisesi Global Scribes Öğrencileri

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 14:37 17-03-2017
Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim proje anlaşma