Derin düşünme becerisi olan ve ilham alan etkili öğretmenlere ihtiyaç var

Yıldız Teknik Üniversitesi – Çamlıca Çocuk Akademi işbirliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen “Etkili Öğretmen Etkili Çocuk” temalı Okul Öncesi Eğitim Sempozyumu tamamlandı. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki sempozyuma 5 ülkeden 2 bine yakın eğitmen katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Yıldız Teknik Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Şahin Oruç, öğretmenlerin insanlığın problemini tek başına çözemeyeceğini ancak çözecek nesiller yetiştirebileceğini vurguladı. 

ÇOCUK EĞİTİMİNDE GÜVEN ORTAMI ÖNEMLİDİR

Çamlıca Çocuk Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Adem Fidan ise, “Türkiye’nin birçok şehrinde eğitimler, seminerler ve sempozyumlar düzenleyerek öğretmenlerimize, velilerimize, okullarımıza dolayısıyla geleceğimize sahip çıkmaya çalışıyoruz” dedi. 

“Biz eğitimciler biliyoruz ki çocukların keşfetmek ve öğrenmek için doğal bir eğilimleri vardır. Öğrenme, çok erken yaşlarda başlar ve hayat boyu devam eder. Ve yine biliyoruz ki, okul öncesi dönem beyin gelişiminin en yoğun ve hızlı yaşandığı bir dönemdir” diyen Fidan şunları söyledi: 

“Çocuklar sadece değer gördükleri, kendilerini güvende hissettikleri ve sevildiklerinden emin oldukları ortamlarda keşfederler ve sunulan öğrenme fırsatlarını değerlendirirler. Bu destekleyici ortamın en önemli bileşeni ise siz etkili öğretmenler ile çocuk arasında kurulan tutarlı ve güvenli ilişkidir. Bu ilişkiyi yakaladığımızda eminim her şey yoluna girecektir.” 

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLER DEĞERLİDİR

Çocukların geleceği açısından okul öncesi öğretmenlerinin çok değerli olduğunu vurgulayan Fidan, “Sıradışı düşünebilen, sorumluluk ve uyum becerisi kazanmış, kendine yetebilen, işbirliği becerisi kuvvetli, problem çözebilen, milli ve ahlaki değerleri özümsemiş nesiller yetiştirebilmek için; her şart ve koşulda öğrencilerini seven, onları iyi tanıyan, insani ve ahlaki değerleri yüksek, öfke kontrolünü sağlayabilen, sabırlı ve şefkatli, değişime açık, öğretmekten zevk alan, her zaman bir fark oluşturabilen, iyi organize olabilen, etrafına pozitif enerji yayan, derin düşünme becerisi olan ve ilham alan ve belki de bir çok velinin de istediği gibi az ödev veren etkili öğretmenlere ihtiyaç var. Şimşekleri havada yakalayacak nesiller yetiştirmek üzere...” diye konuştu. 

ÖĞRENCİLER ÖĞRETMENİNİ SEVERSE BAŞARI YÜZDE 50 ARTIYOR

Sempozyumda Nöro Sağlık Beyin Eğitim Araştırma Uygulama Merkezi kurucusu Uzman Dr. Kerem Dündar “Geleceğin Öğretmeninin Beyni” konulu bir bildiri sundu. 

2020 yılında öğrencilerden beklentilerin değişeceğini dolayısıyla buna göre yetiştirilmesi gerektiğini belirten Uzman Dr. Kerem Dündar, “Eğittiğimiz çocukların çoğu gelecekte işsiz kalacak ama yaratıcılık hiçbir zaman modası geçmeyen bir yetenek olarak kalacak.

Bir çocuğun yaratıcılığını öldürmeyin de ne yaparsanız yapın. Yaratıcılığın besini gülmek ve soru sormak. Bunlara engel olmayın” dedi.

Öğrencilerin öğretmenini severse başarısının yüzde 50 arttığını anlatan Uzman Dr. Kerem Dündar, her geçen gün uyaranların artığını, çocuklar daha zeki ama daha akıllı olmadığını, dolayısıyla öğretmenlerin öğrencilerin beynine virüs koruma programını nasıl kürarımı düşünmeleri gerektiğine dikkati çekti. 

Sempozyumda Medeniyet Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Akın “Psiko-Eğitsel Açıdan İnsan” konulu bildiri sundu. 

“İnsanı yoğuran sizlersiniz” diyen Prof. Dr. Ahmet Akın öğretmenlere özetle şu tavsiyelerde bulundu:

“Çok iyi psikoloji okumalısınız. Çocuklara farkındalık, sorumluluk ve proaktivite aşılayın. Çocuğu psikoloğu, pedegoğu kadar iyi tanıyacaksınız. Çocuğunu mutlu eden üç şeyi sayamayan annneler var... Uslu olmak tehlikelidir. Uslu olan çocuklar içe dönük olur.”

Sempozyumda, İstanbul Aydın Üniversitesi’nden Prof. Dr. Belma Tuğrul “Çı̇nlı̇ kızlar da araba sürebı̇lı̇r mı̇? (Çocuklar neleri merak eder?)”, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmihan Artan “Oynuyorum O halde Varım”, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Gülçin Güven “Gelişimin Kilometre Taşları” konulu bildiri sundular.

 


 

Eklenme Tarihi: 08:59 14-03-2017
Öğretmen Öğrenci İletişim Eğitim