"Kodlama eğitimi müfredata girecek"

15 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenen Eğitim Teknolojileri Zirvesinde öğretmenlerin ve öğrencilerin teknolojiyi kullanma becerilerini geliştirmek için pek çok konu ele alındı. 

Minecraft Eğitim sürümü öğretmen demolarından, Türkiye’de STEM eğitimi ve oyun tabanlı eğitim panellerine kadar birçok etkinliğin yer aldığı zirveye Microsoft Genel Müdürü Murat Kansu, Milli Eğitim Bakanlığı Yeğitek Genel Müdürü Bilal Tırnakçı’nın yanı sıra Eğitim Bilimci ve Akademisyen Dr. Özgür Bolat ve Doç. Dr Selçuk Özdemir katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, dijital devrimin eğitim için çok önemli fırsatlar sunduğuna dikkat çekti. Kansu sözlerine şöyle devam etti: “Eğitimde dijital dönüşüm sadece bilgiye ulaşma ve ders anlatma yöntemlerimizi değil, öğrenime olan bakış açımızı değiştiriyor. Artık bilgiye ulaşmanın pek çok yeni yolu var; önemli olan ise güvenilir bilgiye en kısa yoldan ulaşabilmek. Office 365 ve Windows 10 gibi ürünlerimiz sayesinde öğrencilerin bilgiye ulaşma yöntemleri ile öğretmenlerin sınıf içindeki rolleri de değişiyor. Araştırmalar Office 365 ve OneNote kullanan öğrencilerin fen bilimleri problemlerini çözerken yüzde 25 ile 38 oranında daha başarılı olduğunu gösteriyor.”

“Kodlama eğitimlerinin müfredata girmesi için çalışıyoruz”

 Microsoft Türkiye olarak eğitimde fırsat eşitliğini önemsediklerinin altını çizen Kansu sözlerine şöyle devam etti: “Endüstri 4.0’ı konuştuğumuz bugünlerde, geleceği yaratacak olan gençleri ne kadar erken kodlamayla ve algoritmik düşünceyle tanıştırırsak o kadar hızlı Endüstri 4.0’a geçiş yapacağımızı düşünüyoruz. Nüfusunun yarısından fazlası genç olan, 10 milyondan fazla öğrencisi olan Türkiye’nin, 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için yazılıma öncelik vermesi ve eğitimin doğal bir parçası haline getirmesi çok kritik. Her sene Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden 5000 civarı öğrencinin mezun oluyor ve bu sayı, Türkiye’nin potansiyelini karşılayamayacak kadar düşük. 1.3 milyon nüfusu olan Estonya’da bile bu sayı 4000! O nedenle de, daha erken yaşlarda eğitim alanında kodlama eğitimlerinin müfradata girmesi, sınıfların teknolojik çözümlerle donatılıp, eğitimin zaman ve mekandan bağımsız olarak, güvenli bir platform üzerinden karşılanması için çalışıyoruz.”

YEĞİTEK Genel Müdürü Bilal TIRNAKÇI ise sözlerine Microsoft’un teknoloji ile tanışmamızdaki katkılarını dile getirerek başladı. Daha sonra Millî Eğitim Bakanlığı olarak teknolojiyi eğitimin vazgeçilmez bir aracı olarak gördüklerini ve FATİH Projesi’nin önemini ele alan TIRNAKÇI, proje kapsamında dört yüz iki binin üzerinde etkileşimli tahtanın sınıflarda kullanılır hâlde olduğunu, önümüzdeki yıl iki yüz beş bin adet daha akıllı tahta monte edileceğini ve bunun bir devrim olduğunu belirtti. YEĞİTEK tarafından sunulan eğitim içerikli sosyal bir paylaşım platformu olan EBA’nın önemine değindikten sonra STEM ile ilgili çalışmaların sonuçlarını vermeye başladığını ve kodlama eğitiminin müfredata gireceğini ifade etti.  


 

Eklenme Tarihi: 12:12 16-12-2016
Microsoft Eğitim Teknolojileri Zirvesi YEĞİTEK