Tohum Otizm Vakfı Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri

 

 

Tohum Otizm Vakfı, Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri’nde görülme sıklığı tüm dünyada büyük bir hızla artan otizme parmak bastı! Avrupa Birliği’nin temel insan hakları değerlerini sinema aracılığıyla teşvik etmek amacıyla bu yıl 6.’sını düzenlediği Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri’nde gerçekleşen panele katılan otizmli bir çocuk annesi Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde kabul edilen ‘Otizm Eylem Planı’nın takipçisi olacaklarının ve hayata geçirilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarının altını çizdi. 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun, AB Üye Ülkeleri ve Kültür Merkezlerinin katkıları ile düzenlenen Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri, 5-18 Aralık tarihleri arasında İstanbul, Ankara, Mersin, Giresun, Urfa ve Diyarbakır Fidanlık Mülteci Kampı’nda gerçekleştiriliyor. Etkinliğin İstanbul ayağına yönelik olarak 14 Aralık Çarşamba günü, Macar Kültür Merkezi’nde engellilik ve engellilerin toplumsal yaşama eşit katılımı konusunda düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan otizmli bir çocuk annesi, Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin, otizmli çocukların eğitim haklarına dair önemli bilgiler verdi. 

Günümüzde her 68 çocuktan 1’inin otizm riski ile dünyaya geldiğini belirten Sezgin şunları söyledi; “Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluk. 1985 yılında her 2.500 çocuktan 1’ine otizm tanısı konarken, bugün dünyada otizmin görülme sıklığı 68’de 1’e yükseldi. Dünyada her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor. Otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı ise, kızlardan 4 kat fazla. Nüfusa projeksiyon yaptığımızda ülkemizde yaklaşık 1.142.586otizmli birey olduğu ve bu durumdan etkilenen 4.568.000 aile ferdi bulunduğu tahmin ediliyor. 0-18 yaş grubundaki yaklaşık 352.000 otizmli çocuk ve gencimizin ise sadece 29.905’i okullaşabilmiş ve eğitime ulaşabilmiş durumda. Bu da maalesef çok düşük bir rakam. Ancak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Başbakanlık tarafından kabul edilen Otizm Eylem Planı, milyonlarca otizmli birey ve ailesi için oldukça umut verici bir gelişme. Tohum Otizm Vakfı olarak başından beri desteklediğimiz bu planın takipçisiyiz ve hayata geçirilmesi için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız.” 

Natural Disorder (97’) ve So Far So Near (80’) filmlerinin gösteriminin de yapıldığı 6. Avrupa Birliği İnsan Hakları Film Günleri kapsamında, aralarında Türkiye`nin de bulunduğu 28 Avrupa ülkesinden 30`u aşkın film ücretsiz olarak seyircilerle buluşuyor. 


 

Eklenme Tarihi: 12:32 14-12-2016