EXPO 2016 Bayrağı Çin'e Devretti

 

“Çiçek ve çocuk” temasıyla 22 Nisan’da düzenlenen resmi törenle kapılarını açan ve Türkiye’nin ilk Expo’su olma özelliği taşıyan Expo 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisi’nin resmi kapanış töreni yapıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in ev sahipliğindeki törene AIPH Başkanı Bernard Oosterom, BIE Başkanı Steen Christensen de katıldı. Expo ve BIE Bayrakları Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Expo 2016 Antalya Genel Sekreteri Fırat Işık, BIE Başkanı Steen Christensen, AIPH Başkanı Bernard Oosterom tarafından 2019’da Beijing Exposu’na ev sahipliği yapacak olan Çin’e devredildi.

 

22 Nisan’da resmi açılış töreni gerçekleştirilen ve 6 ay açık kalan Cumhurbaşkanlığı himayesindeki Expo 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisi kapanış töreni, Expo 2016 Kongre Merkezi’nde yapıldı. Törene; Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Başkanı Steen Christensen, Expo 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanı sıra, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükelçiler, Expo 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri, katılımcı ülkelerin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Kongre Merkezi fuayesinde Expo 2016 Antalya Ajansı tarafından düzenlenen resepsiyonun ardından kapanış törenine geçildi. Tören salonunda ön iki sırada ellerinde ülke bayraklarıyla çocuklar oturdu. Protokol ise töreni çocukların arkasındaki sıralarda oturarak izledi. 

 

ÇOCUKLARIN RENKLİ GÖSTERİ BEĞENİYLE İZLENDİ

Kültür, eğitim, sanat ve ticaret konularında ülkelerin buluşma noktası olan ve rengarenk etkinliklerle geçen “Çiçek ve çocuk” temalı Expo 2016’nın adeta sahne üzerinde vücut bulmuş halini yansıtan gösteri büyük ilgiyle izlendi. Rengarenk kostümlerle sahneye çıkan onlarca çocuk sahnedeki dev ekrana yansıtılan hayvan figürleri önünde dans gösterisi sundu. Farklı yörelere ait Halk oyunları kıyafeti giyen dansçılar lazer ve pyro eşliğinde gösteri yaptı. Ellerinde rengarenk rüzgar gülü taşıyan çocuklar da gösteriye renk kattı. Expo 2016 Antalya’nın sevimli maskotları Ece-Efe’nin de dahil olduğu gösteride sahnede renk cümbüşü yaşandı. Sahne ortasında bulunan çiçeğin yapraklarını kaldırarak çiçeğin açması sembolize edilirken, gösteri Mehteran Takımı’nın davul şovuyla sürdü. Kafalarında ay ve yıldız figürü bulunan çocukların folklörcülerin taşıdığı kırmızı kumaşla sahnede Türk bayrağını oluşturması ise büyük alkış aldı. 

 

191 GÜNÜN ÖZETİ VİDEOYLA ANLATILDI

Çocukların sunduğu gösterinin ardından İstiklal Marşı ve BIE Marşlarının çalınmasıyla başlayan törende daha sonra Expo 2016’da 191 gün boyunca neler yaşandığını anlatan bir video sunumu yapıldı. “Çiçek ve çocuk” temasıyla düzenlenen Expo 2016’da konserler, sergiler, sahne gösterileri, çocuk etkinlikleri, Milli Gün kutlamaları ile dolu dolu geçen 191 günün özetini yansıtan video gösterisi ilgiyle izlendi. 

 

“TÜRK MİLLETİ VE ANTALYA HALKI BUNDAN GURUR DUYABİLİR”

Törenin ilk konuşmacısı olan Uluslararası Bahçe Üreticileri Birliği (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom, “Benim için burada bulunmak çok büyük bir ayrıcalık” sözleriyle başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bu büyük faaliyeti sonuca ulaştırmak önemli. Milyonlarca insan buranın keyfini çıkardı. Bu faaliyette emeği geçenlere teşekkür ederim. Sizler öyle bir şey yaptınız ki Türk milleti ve Antalya halkı bundan gurur duyabilir.”

 

“YAŞANAN SORUNLARI BİTKİLERLE ÇÖZEBİLİRİZ”

Expo 2016’nın Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşmesinin önemine de değinen Oosterom, “Expo dünyada Antalya ve tük vatandaşlarını gururlanacak bir noktaya getirdi. Sizlerin başarısı sayesinde 50’nin üzerinde ülkenin faaliyetlerini sergilendi ve ilişkiler kurdunuz. Dünyada bu dönemde karışıklıklar olmasına rağmen expo ve milli günler burada gerçekleşti. Bunlar bizleri bir araya getirdi. Bu durumda expo çok önemli bir rol oynadı ama bundan öte dünya Antalya’ya geldiği için bir şey keşfettiler ve gördüler ki bunun ana teması bahçecilik. Birçok insan bu sayede bitkilerin hayatımız için ne kadar önemli olduğunu öğrendi” diye konuştu. 

AIPH’in sloganının, “Dünyanın şampiyonu çiçeklerdir” olduğunu hatırlatan Oosterom, “Biz inanıyoruz ki bütün topraklarda, ülkelerde ve şehirlerde yaşanan sorunları bitkilerle çözebiliriz. Yeşil yaşamak bunları çözecektir sizinki gibi expolarda bu mesaj dünyaya iletilecektir” diyerek Expo 2016’nın AIPH tarafında Türkiye’de onaylanan ilk faaliyet olduğunu belirtti ve bundan sonra da devamının gelmesini diledi. 

 

“DÜNYAYA TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİNİ GÖSTERDİNİZ”

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Başkanı Steen Christensen ise konuşmasına Expo 2016’nın büyük bir başarı sağladığını vurgulayarak başladı. Christensen “Zor zamanlarda bile Antalya ve Türkiye, expo ruhunu insanlara dağıttı ve işbirliği ve diyaloğa önem verdi. Biz bu dostluğu selamlayabiliriz. Türkiye’nin ilk exposu olduğu için dünyaya Türk misafirperverliğini gösterdiniz” diye konuştu. 

 

“ULUSLARARASI BAHÇECİLİK EXPOSUNDA YENİ BİR SAYFA AÇTINIZ”

Expo 2016’nın sağladığı yararlara da değinen BIE Başkanı şunları söyledi;

“Expo 2016 inovasyonu, eğitimi ve aynı zamanda insanoğlunun çalışınca neler yapabileceğini gösterdi. 3 milyonun üzerinde ziyaretçi ki bunların çoğu da çocuk, bunu kanıtladı. Her bir ziyaretçi bir şeyler öğrendi yeşil şehirler adına. Doğayla dost faaliyetler hakkında her ziyaretçi her gün gerçekleşen faaliyetlerden faydalandı. Bütün katılımcılarla uluslararası bahçecilik exposunda yeni bir sayfa açtınız. Sizin katkılarınız sayesinde yeşil bir çevrenin kutlanması açısından uluslararası işbirliği açısından bir örnek olmuştur bu Expo.” 

BIE Başkanı konuşmasını Expo 2016 sayesinde Türkiye ve BIE arasında daha iyi bir ilişkinin devam etmesini temenni etti ve Expo 2016’da emeği geçen herkese teşekkür etti. 

BIE Başkanı Christensen’in konuşmasının ardından Expo 2016’nın katılımcısı olan ülke bahçeleri, İl ve ilçe bahçeleri ile kurumsal bahçelerin güzelliklerini yansıtan bir video izlendi. 

 

BAKAN ÇELİK TÜRKİYE’NİN AĞIR BEDELLER ÖDEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Törenin son konuşmasını ise Expo 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yaptı. 

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen Türkiye’nin ilk Expo’sunu Türk milleti için çok anlamlı bir gün olan TBMM’nin açıldığı ve dünya çocuklarına bayram olarak armağan edilen 23 Nisan’da açıldığını hatırlatan Bakan Çelik, “Expo’nun kapanışını da milletimi için bir başka anlamlı gün olan Cumhuriyet Bayramımızın hemen ertesinde gerçekleştirdik” dedi. 

İnsanlık için Cumhuriyet, milli irade, demokrasi, özgürlük gibi kavramlar çok değerli olduğunu ifade eden ve Türk milletinin bu kavramlar için çok ağır bedeller ödediğini söyleyen Bakan Çelik şunları söyledi;

“Darbeler, muhtıralar, gençlerin, siyasetçilerin idam edildiğine şahit olduk. Ancak 15 Temmuz akşamı yaşadığımız acımasız darbe girişimiyle millet yeter artık diyerek tankların gücünü bitirdi ve çiçekleri soldurmanıza, çocukların geleceğini karartmanıza izin vermeyeceğiz dedi. Ne yazık ki milletimiz 15 Temmuz demokrasi mücadelesinde uluslararası camiadan yeteri desteği göremedi. Sözde demokratik değerleri savunanlar şimdi bize hukuk dersi vermeye kalkanlar bu alçak darbe girişimine sadece seyirci kaldı. Bir terör saldırısıyla olağanüstü hal ilan edenler, her gün terör saldırılarına maruz kalsa, 10 yılda bir darbeye muhatap olsa acaba olağan bir gün geçirebilirler miydi?” 

 

ÇELİK ORTADOĞU’DA YAŞANAN SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ

EXPO’nun gerçekleştiği dönemde özellikle Ortadoğu’da önemli gelişmeler yaşandığını söyleyen Bakan Çelik, “Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Ortadoğu’nun geleceğinde sözümüz var ama sözü olmayanların Ortadoğu’da gözü var. Biz başkaları gibi petrol için değil, insanlık için Ortadoğudayız ve 100 yıl önce yaptığınız masa başı taksimatlardan vazgeçin diyoruz. 500 yıl sonra Sultan Yavuz ile Şah İsmail’i yeniden karşı karşıya getirmek isteyenlerin oyununa gelmeyin. Yeni Kerbelalaların olmasına izin vermeyin diyoruz” diye konuştu. 

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 191 gün boyunca Expo’da 4,5 milyon ziyaretçiyi ağırlandığına dikkat çeken Bakan Çelik, “Bu ziyaretçi sayısı ve 54 katılımcı ülke ile Expo Antalya bugüne kadar gerçekleştirilen bahçecilik expoları arasında önemli bir yer elde etti” dedi.

 

“AYLAN BEBEKLERİN, ÜMRAN BEBEKLERİN BURAYI ZİYARET ETMESİNİ İSTERDİK”

4,5 milyon ziyaretçinin üçte birinin yani 1,5 milyonunun çocuk olduğunu da söyleyen Bakan Çelik, Expo’nun temasının çiçek ve çocuk olmasının ne kadar yerinde bir karar olduğuna dikkat çekti. Bakan Çelik, “Burada hayat var. Burada dostluk var. Burada çiçekler var. Burada çocuklar var. Burada ülke bahçeleri, ülke çiçekleri yan yana barış mesajı veriyor. Ve burada çiçekleri çocuklarla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz ama bir yanımız buruk. Çok değil bin km ötemizde gökteki sülfür bulutları nedeniyle çiçekler soluyor. Halep’te, Şam’da patlayan bombalar nedeniyle çocuklar ölüyor. Oysa biz bu güzel Akdeniz sahillerinde çocuk cesetlerini toplamayı değil Aylan bebeklerin, Ümran bebeklerin de buraları ziyaret etmesini isterdik” diye konuştu. 

 

191 GÜNDE 30 BİNİ AŞKIN ETKİNLİK DÜZENLENDİ

Expo 2016’nın alt temaları olan tarih, biyoçeşitlilik sürdürülebilirlik, tarih ve yeşil şehirler hakkında farkındalık yaratmak adına 6 ay boyunca önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini de söyleyen Bakan Çelik bu kapsamda; Uluslararası Çevre Forumu ve Yeşil Şehirler konferansı gibi toplantılara ev sahipliği yapıldığını, çocuklar için düzenlenen 16 bin etkinliğin yanı sıra, 500 tiyatro gösterisi, 400 sahne şovu 50’si yabancı 150 konser ve toplamda 30 bini aşkın etkinlik düzenlendiğini söyledi. 

 

BAYRAK DEVİR TESLİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Expo 2016 Antalya Genel Sekreteri Fırat Işık, BIE Başkanı Steen Christensen, AIPH Başkanı Bernard Oosterom tarafından 2019 yılında `Yeşil yaşa daha iyi yaşa` sloganı ile Çin`in Başkenti Pekin’de yapılmak üzere Pekin Belediye Başkan Yardımcısı Cheng Hong`a teslim etti. Bayrağı teslim alan Hong, "EXPO 2016 Antalya büyük bir başarı oldu. Bize çok güzel bir şehir izlenimi verdi. Buradan sonra sıranın bizde olmasından dolayı çok onurlandık. Bu konuda elimizden geleni yapacağız. Biz de bütün dünyadan katılımcı istiyoruz" dedi.

 


 

Eklenme Tarihi: 23:35 31-10-2016
Eğitim EXPO Antalya eğitim