Veli ve Öğrenci Öğretmeni Değerlendirecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçen yıl uygulanması ertelenen öğretmen rotasyonuna yeşil ışık yaktı. Bakan Yılmaz, öğretmenlere performans kriteri getirdiklerini belirterek, “Veli ve öğrencilerden öğretmeni değerlendirmesini isteyeceğiz. Öğrenci öğretmene not verecek” dedi. 

hurriyet.com.tr`den Gamze Kolcu`nun haberine göre Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Türkiye’de 163 proje okulu var. Bunlarda 4 bin 86 öğretmen görev yapıyor. Bunların arasında aynı okulda, aynı unvanla en fazla 8 yıl görev yapan 950 öğretmen başka okullara kaydırıldı. Daha önce bu okullarda çalışan öğretmenlerin 132’si yüksek lisans yaparken, atamalarla bu rakam 186’ya yükseldi. İstanbul’daki 1.492 öğretmenden 275’i ayrıldı. 23 ve 28 yıl aynı okulda çalışan öğretmenlerimiz vardı. Onların başarılarını diğer okullara aşılamasını istedik. Yaşadıkları şehirleri de değiştirmedik. Kanunda öğretmenin Türkiye’nin dört bir yanında görev yapması esastır. Öğretmenlerin Türkiye’nin yedi bölgesinde yedi yıl görev yapmasını isteriz." dedi.

VELİLER DE DEĞERLENDİRECEK

Konuşmasının devamında Yılmaz "Öğretmenlere performans kriterleri geliyor. Bu yıl içinde uygulayacağız. Hem velilerden hem de öğrencilerden öğretmeni değerlendirmesini isteyeceğiz. Yani öğrenci, öğretmene not verecek. Değerlendirme yıl yıl yapılacak. Sadece mezun öğrenciler değil, mevcut öğrenciler de değerlendirme yapacak. Öğrencilerin sınav ve akademik başarıları da performansta etkili olacak." dedi.

YENİ MÜFREDATLA EĞİTİM

İsmet Yılmaz şunları da ekledi; "Bu ay sonuna kadar bütün kitaplar öğrencilerin elinde olacak. Öğretmenlerimiz kitaplardan derslerini anlatabilecek. Yıl sonuna kadar müfredat çalışmalarımız tamamlanacak. Gelecek yıl yeni müfredatla eğitim vermeye başlayacağız."

325 ÖĞRETMEN FİRARİ

Gelen sorular üzerine Yolmaz"Bakanlıkta soruşturmalar sürüyor. İhraç edilen personel sayısı 28 bin 163. Şu anda uzaklaştırma tedbiri devam eden personel 20 bin 88. Açığa aldıklarımızdan da göreve iade ettiklerimiz var. Yani hata olabilir, kendisinin bu yapıyla hiçbir alakası olmadığını söyleyen 5 bin 78 kişi iade edildi. 20 Ekim itibarıyla ihraç edilen personelden gözaltında olan sayısı 193. Tutuklanan personel sayısı 2 bin 829, adli kontrol şartıyla serbest bırakılanlar 2 bin 648. İhraç edildikten sonra yargı tarafından çağrılıp da davete icabet etmeyen eski öğretmen sayısı 325. PKK ile ilişkisi nedeniyle uzaklaştırma talebi devam eden şu anda 10 bin 877 kişi var. Bunlar, ‘Bölücü terör örgütü ile bir iltisakı var mı, yok mu?’ diye değerlendirilen öğretmenlerimiz. Açığa aldık, fakat 424’ünü iade ettik.” diye açıklama yaptı.

(hurriyet.com.tr)


 

Eklenme Tarihi: 13:21 27-10-2016
MEB Milli Eğitim Müfredat Firari Not Öğrenci Öğretmen Atama Öğretmen rotasyonu