“Mülteci Kadınlar” Temalı Kısa Film Yarışması Başlıyor!

 

 

Sabancı Vakfı tarafından düzenlenecek olan kısa film yarışması “Kısa Film/Uzun Etki”, ‘mülteci kadınlar’ temasını işleyecek.Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Vakıf Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan projeyi Sabancı Center’da kamuoyu ile paylaştı.

Toplantıda konuşma yapan Güler Sabancı “Mülteci kadınlar konusunda acıları paylaşmanın ötesine de geçmemiz gerekiyor… Dünyadaki mülteci nüfusunun %70’ini kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Sadece mülteci kadınların değil, tüm kadınların, tehlikelerden korunması ve eşit insan haklarına sahip olması için acilen harekete geçmek gerekiyor. Kadınların yaşadıkları sorunların herkes tarafından anlaşılması için bu alanda farkındalığı sürekli artırma yolunda çalışmamız gerekiyor.

Kısa Film Yarışması’nın temel hedefi de sanatçıların bu konuya dikkat çekmesini sağlamaktır. Böyle projeler çoğaldıkça, bu konular toplumun tüm kesimleri tarafından çok daha iyi anlaşılacak ve hep gündemde kalarak daha fazla çözüm yolu bulunmasına faydamız olacak. Bu alanda özellikle genç sanatçılara, onların ifade gücüne ve yaratıcılıklarına güveniyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Sanat yönetmenliğini Zeynep Özbatur Atakan’ın yaptığı projeye başvurular ise 8 Eylül-5 Aralık arasında yapılacak. “Mülteci Kadınlar” teması çerçevesinde  belgesel, animasyon, deneysel gibi türler 5 dakikayı geçmemek şartıyla kabul edilecek. Türk yönetmen ve yapımcı şartı da olan proje, Türk yaratıcıların dünyaya tanıtılması hedefini taşıyor. Danışma kurulu ve jürinin yapacağı seçimin ardından 5, 10 ve 15 bin TL’lik ödüllerin verileceği projenin kazananları ise 5 Ocak’ta açıklanacak.

(SanatKaravanı)


 

Eklenme Tarihi: 22:10 10-09-2016
Eğitim yarışma Mülteci Kadın