İstanbul’da okulun ilk günü öğrencilere ulaşım ücretsiz

İstanbul`da yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı 19 Eylül`de toplu ulaşım araçları 06.0-14.00 saatleri arasında ücretsiz hizmet verecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nden yapılan açıklamaya göre, İstanbul`da okulların açılacağı gün alınacak tedbirlere ilişkin ilgili tüm birimlerin katılımıyla AKOM`da toplantı yapıldı. Toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı birimlerin yanı sıra Emniyet Müdürlüğü, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası temsilcileri de hazır bulundu. Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, toplu ulaşımda ek seferler konulduğunu belirterek, yeni eğitim sezonunda tüm öğrenciler ve öğretmenlere başarı diledi. Topbaş, okulların açılacağı 19 Eylül Pazartesi günü ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için vatandaşlardan toplu taşıma araçlarını kullanmalarını istediğini belirtti.

Açıklamaya göre, okulların açılacak olması dolayısıyla ulaşımda önlemler artırıldı. Alınacak önlemler şöyle sıralandı:
"Okulların açıldığı gün toplu ulaşım araçları 06.00 -14.00 saatleri arasında ücretsiz hizmet verecek. Ağır tonajlı araçlar, okulların açılış haftasında 06.00-10.00 saatleri arası trafiğe çıkamayacak. Şantiyelerde ve yollarda okulların açıldığı hafta çalışma yapılmayacak. Devamı zaruri çalışmalar için 22.00 - 05.00 saatleri arasında gecevardiyası uygulanacak. Kazalar için trafikte çok sayıda çekici hazır bulundurulacak. Trafiğe çıkacak 5 bin 361 okul servisi İSPARK otoparklarından pazartesi günü ücretsiz yararlanacak. Metro, tramvay, metrobüs, otobüs ek seferleri sayesinde 755 bin yolcu toplu ulaşıma yönlendirilecek ve 500 bin aracın trafiğe çıkmaması sağlanacak. Trafik akışını sağlamak için bin 570 polis görev yapacak. İl JandarmaKomutanlığı Sorumluluk Bölgesi’nde yaklaşık bin personelle görev yapacak. İstanbul genelindeki okullar çevresinde ara sokaklarda bin zabıta memuru trafiğin sağlıklı işlemesine yardımcı olacak."

(Hürriyet)


 

Eklenme Tarihi: 17:16 10-09-2016
İstanbul okul ilk gün öğrenciler ulaşım ücretsiz