15 Özel Çocuk Annesinin Çarpıcı Hikayesi

hurriyet.com.tr’de köşe yazarı, eğitmen, psikolojik danışman Aylin Çalışkan, ‘Perşembe Anneleri’ isimli kitabı ile özel çocuk annelerine dikkat çekti. Uzun yıllar mental geriliği olan, otizmli, down sendromlu çocuklara eğitimler veren Çalışkan, kitabında Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin’in otizmli oğlu Cem’in tedavisi ve eğitimi için verdiği zorlu mücadelenin yanı sıra birbirinden güçlü 15 özel çocuk annesinin hikayesine de yer verdi. Özel çocuk annelerinin derdini, umudunu, hayalini paylaştığı Perşembe Anneleri’ni okuyunca siz de onlar için yapacak çok şey bulacaksınız. 

Özel eğitim gereksinimi olan ve öğrenme güçlüğü çeken çocuklara eğitimler veren, 7 yıldır annelik üzerine çeşitli gazete ve dergilerde yazılar yazan, çoğu kişinin ‘Aylin Anne’ olarak tanıdığı Aylin Çalışkan, yeni kitabı ‘Perşembe Anneleri’ ile özel çocuk annelerine dikkat çekiyor. 2013 yılından bu yana her perşembe 1 özel çocuk annesiyle söyleşi yapan yazar, "Ben ölürsem çocuğuma kim bakar?" şeklinde endişeler taşıyan anneleri görünce harekete geçmeye karar verdi. Farklı gelişen çocuklar için artık herkesin çalışma zamanının geldiğini belirten Aylin Çalışkan, ‘Perşembe Anneleri’ ile güçlü anneleri tanımayı ve onların verdikleri mücadeleyi desteklemeyi hedefliyor ve “Şimdi, tam zamanı.” diyor.

 

Eğitimde ayrımcılığı, ötekileştirmeyi önlemeliyiz

Otizm, asperger sendromu, cam kemik, canavan gibi hastalıkları olan 15 annenin hikayesi ile yazar, özel çocukların tedavi ve eğitim süreçlerinde yaşadığı zorluklara da dikkat çekiyor. Kitabında çocuklarının ‘iyiliği’ için her kapıyı çalan, araştıran, okuyan, zorlu mücadeleler veren annelerin dokunaklı ve çarpıcı hikayesine yer veren yazar, bu proje ile eğitimde ayrımcılığı, ötekileştirmeyi önlemeyi hedeflediklerini belirtiyor. Yaptıkları toplantılarda annelerin anlattıkları karşısında donup kaldığını belirten yazar; “Özel gereksinimli bir çocuğun annesi olmak bu ülkede yaşanabilecek en güç durumlardan biri. Her çocuğun eşit eğitim alma hakkı olduğunu düşünürsek, farklı gelişen çocuklar için her şeyi yenilememiz ve güzelleştirmemiz şart. Farklı gelişen çocuklar için artık hepimizin çalışma zamanı geldi. Annelerin anlattıklarını okuyunca, siz de birey, eğitimci ya da gönüllü olarak kendi payınıza yapacak çok şey bulacaksınız” diyor. 

‘Oğluma anne olamıyordum’

Aylin Çalışkan’ın kitabının ilk hikayesi Tohum Otizm Vakfı Kurucu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin’in otizmli oğlu Cem’in hikayesi ile başlıyor. Doğumunun 3. günden itibaren –sonradan otizmli olduğunu öğrendiği- ikizlerinden biri olan oğlu Cem’in farklı olduğunu anladığını belirten Aylin Sezgin, yaşadığı zorlu süreci şu sözlerle anlatıyor; “Cem, bebekken uzun uğraşlardan sonra sadece 15 dakika uyuyordu. Kucağıma aldığımda bana sarılmıyor, bana bakmıyordu. Sanki kör gibiydi. Uyutmak için arabaya yerleştiriyor, o uyuyunca bir kenarda yavaşça duruyor ve ben de uyuyordum. Sanki oğluma anne olamıyordum. Kendimi başarısız hissediyordum”. 

‘Onunla bir terapist gibi çalıştım’

O yıllarda otizm kelimesini ilk kez uzman bir psikologdan duyan ve araştırmak için gittiği kitapçıda otizm hakkında “Hayat boyu devam eden” tanımını görünce ilk kez ne demek olduğunu biraz anladığını belirten Aylin Sezgin, o yılarda Türkiye’de Cem’in tedavisi ve eğitimi için yeterli desteği bulamayınca, Amerika’ya gitmeye karar verdi. Orada aldıkları eğitimde oğlunun önce öğretmeni, sonra avukatı, sonra doktoru ve en son annesi olması gerektiğini öğrendi ve onunla bir terapist gibi çalışmaya başladı. Türkiye’de otizmli çocuklar için özel eğitim birimleri ve programlarına büyük ihtiyaç olduğunun farkına varınca, 2003 yılında üniversiteden arkadaşı Mine Narin ile Tohum Otizm Vakfı’nı kurdu. Sezgin, o günden bu yana Tohum Otizm Vakfı ile oğlu gibi yüzlerce çocuğa ve ailesine ışık tutuyor. 

Eğitimci ve yazar Aylin Çalışkan’ın kitabı 15 annenin bu gibi çarpıcı hikayesini içeriyor. Köşe yazıları, bloğu, röportajları ve Türkiye’nin dört bir yanında verdiği seminerleri ile ebeveynlerin adeta yaşam koçu olan eğitimci Aylin Çalışkan’ın kitabı ‘Perşembe Anneleri’, özel çocuk ailelerine rehberlik edecek nitelikte bir yol haritası. 

Aylin Çalışkan Hakkında

Aylin Çalışkan, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümünden mezun oldu. Devlet Planlama Teşkilatı başta olmak üzere pek çok kurumda insan kaynakları alanında çalıştı. Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümünden Zihinsel Engelliler Öğretmenliği eğitimini aldı. Zihinsel engelli, özel eğitim gereksinimi olan ve öğrenme güçlüğü çeken çocuklarla çalıştı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki görevini yanı sıra MEB personeline “Öğrenmeyi Öğrenme” ve “Özel Eğitim Anlayışı Geliştirme” eğitimleri verdi. 2006 yılında Eğitim Bilimleri Derneği’ni kurdu. Çeşitli STK`larda gönüllü olarak çalıştı. Sabah-Kitap`ta çocuk kitapları editörlüğünü yaptı. 2009 yılında anne oldu. Bilgi ve deneyimlerini anne ve ailelerle paylaşmak için 2010 yılında aylinanne.com adlı bir blog açtı. 2013 Şubat ayından bu yana Hürriyet Gazetesi`nin internet sitesinde anne-çocuk üzerine yazıyor. 2014` ten itibaren Psikolojik Danışmanlık görevi yürüten Aylin Çalışkan ailelere, özellikle anneler çeşitli konularda seminerler veriyor. 2016 Haziran ayında Cenevre Yayınları’ndan çıkan kitabı ile özel gereksinimli çocuklara ve ailelerine dikkat çekiyor.


 

Eklenme Tarihi: 10:18 06-09-2016
Otizm Aylin Çalışkan Anne Çocuk Hikaye Tohum Otizim