Özel gereksinimli çocuğa, özel müfredat

 

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfının (TSÇV) kuruluşu olan Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, özel gereksinimi olan çocukları, başarıyla sosyal hayata kazandırmaya devam ediyor. Okullarda, cerebral palsy ve hafif düzeyde zihinsel engel tanısı olan çocuklar, en gelişmiş yöntemler ile anasınıfı ve ilkokul düzeyinde eğitim alıyor. Onları kaynaştırma eğitimine hazırlamak, okulların temel hedeflerini oluşturuyor.

Orta - ağır düzey zihinsel engelli tanısı olan çocuklar ile birden fazla engeli çocuklar; anasınıfı ve ilkokul eğitiminden sonra, ortaokul seviyesindeki uygulama okulu I ve uygulama okulu II kademeleri ile eğitimlerine devam edebiliyorlar. Bu okulların ulaşmak istediği sonuç ise çocukları sosyal yaşamın içine çekebilmektir.

2016-17 Eğitim Dönemine güçlü eğitmen kadroları ile hazırlandıklarını belirten Okul Müdürü Faik Benli, “Engelli bireylerin eğitim ortamlarına katılımları ve onların gelişimi, önemli bir gerekliliktir. Okullarımızda altı veya sekiz kişilik sınıflarda, sınıf öğretmeni, yardımcı öğretmen ve bakıcı personelin desteği ile eğitimlerimizi yürütüyoruz. Uyguladığımız çok özel eğitim müfredatı ile onları, ya kaynaştırma ağırlıklı okullara veya uygulama okullarımızdan sonra çalışma yaşamına hazırlamaya çalışıyoruz. Bugüne kadarki deneyimlerimiz ve özel eğitim dünyasından aktardığımız güncel yöntemler, öğrencilerimize çok ciddi katkılar sağladı. Özellikle Cerebral Palsy’li çocuklarımıza bir eğitim yuvası açmış olmak ve onların elde ettiği gelişmeyi görmek hepimizi mutlu ediyor” dedi.

Özel gereksinimli çocuğa, özel müfredat

 

Metin Sabancı Özel Eğitim Okullarında, bireysel bazda geliştirilen eğitim müfredatı kapsamında, eğitsel oyunlar, beden eğitimi, müzik ve resim atölyesi gibi sanatsal faaliyetler ile konuşma terapisi ve duyu bütünleme destekli eğitimler veriliyor. Ayrıca fizyoterapi uygulamaları ile de öğrencilere destek olunuyor.

Aileler, eğitim sürecinin önemli bir parçası olarak kabul edildiğinden, eğitim programlarının şekillenmesinde, kendilerinden daima görüş alınıyor. Bu nedenle eğitim dönemi süresince çalışmalar, öğrenci, öğretmen ve aile işbirliği ile sürdürülüyor. Diğer taraftan, eğitim kapsamında atılan her adımın sonucu, bilimsel olarak ölçülmekte ve tüm çıktılar analiz edilerek, ileriye dönük programlar ve hedefleri oluşturuluyor. 

 

Teknoloji destekli eğitim uygulamaları eğitimin merkezinde yer alıyor

 

Eğitimin teknoloji ile desteklendiği Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları’nda eğitim çalışmaları tablet uygulamaları eşliğinde yapılıyor. Tablet destekli çalışmalar, çocukların dikkat sürelerini arttırırken, öğrenme ve hareketlilik kazanma hedeflerine ulaşmakta destek oluyor.

2016-2017 dönemi kayıtları devam ediyor

Metin Sabancı Okulları, 2016-2017 eğitim ve öğretim dönemi için kayıt kabul etmeye devam ediyor. Başvuru için doğrudan Merkez arayabilir ya da www.metinsabanciokulu.k12.tr adresi den iletişim kurabilir.


 

Eklenme Tarihi: 11:24 14-07-2016
özel eğtim eğitim müfredat öğrenci okul