Babalıktan daha önemli bir işiniz var mı?

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Babalar Günü’nde babaları bu soru etrafında bir an düşünmeye, çocuklarının gelişiminde sorumluluk almaya davet ediyor. Aynen paylaşıyoruz...

Türkiye’de; babaların çocuk gelişimiyle ilgili bilgi eksikliği, çocuğun bakımının ve eğitiminin annenin görevi olduğu düşüncesine yol açıyor. Buna bağlı olarak, çocuklarıyla daha az vakit geçirmelerine, daha az yakınlaşmalarına ve daha az sorumluluk üstlenmelerine neden oluyor. Araştırma* verilerine göre Türkiye’de babaların,

 • %72’si çocukları ile hiç oyun oynamıyor.
 • Sadece %8’i çocuklarına kitap okuyor,
 • ve %12’si çocuklarının okul hayatıyla ilgileniyor.

* Türkiye’de 0-8 Yaş Arası Çocuğa Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması, Bernard van Leer Vakfı, 2014

Oysa yine araştırmalar, babaların çocukları ile birlikte vakit geçirdikçe, oyunlar oynadıkça, onun bakımında sorumluluk üstlendikçe çocukların daha mutlu ve sağlıklı geliştiğini gösteriyor. Bu noktada, babaların çocukların bakımına katılımı, çocukların gelişimi desteklemeleri için gerekli becerileri edinmeleri önem kazanıyor. Bunun bilinci ile AÇEV, baba-çocuk ilişkilerini yeniden tanımlamak ve babaları desteklemek için “Baba Destek Eğitimleri” düzenliyor. AÇEV, Baba Destek Programı kapsamında 1996’dan bu güne eğitimlerle 3.300 kursla 41.100 babaya ulaşarak, çocuklarının şiddetsiz ve demokratik bir aile ortamında büyümesine katkı sağladı. AÇEV’in baba eğitimleri, katılımcılarının “ilgili babalık” konusundaki beceri ve yetkinliklerini desteklemeyi hedefliyor. 

İlgili babalar, mutlu çocuklar

İlgili baba;

 • Çocuğunun gelişim alanlarını bilir ve etkin bir şekilde bu gelişim alanlarını desteklemekte sorumluluk üstlenir. (Örneğin, zihinsel gelişimi için onun akıl yürütmesini tetikleyecek uyarıcı sorular sorar, makas ve kağıt gibi fiziksel nesneler arasında bağlantılar kurması için ortam oluşturur.)
 • Çocuk bakımında sorumluluğunu fark eder ve sorumluluk üstlenir. (Alt değiştirme, çocuğun beslenmesi, tuvalet alışkanlığı kazandırılması, kirlilerin yıkanması ve temizlerin hazırlanması, çocuğun banyosunun yaptırılması ve saçının taranması gibi annelerle özdeşleşen sorumluluk alanlarını anne ile paylaşır.)
 • Çocuğuyla birlikte zaman geçirir ve oyun oynar. ( Çocuğuyla  onu “oyalamak” için değil keyif aldığı ve istediği için  oynar.)
 • Çocuğuyla karşılıklı ve yakın ilişki kurar. (Çocuğu birey olarak kabul eden, ona değer veren gerçek ve karşılıklı bir ilişki içinde olmaya özen gösterir.)
 • Çocuğuyla cinsiyet ayrımı yapmadan ilişki kurar ve onun gelişimini destekler. (Çocuğunun kız ya da oğlan olmasını gözetmeksizin, onun fırsatlardan ve imkânlardan eşit şekilde yararlanmasına gayret eder.) 
 • Kendi eşi ile veya boşanmış ise çocuğun annesi ile demokratik bir ilişki sürdürür ve çocuğun sorumluluklarını paylaşır.
 • Çocuğunu etkin bir şekilde dinler ve kendini çocuğun anlayacağı şekilde ifade eder.  
 • Çocuk yetiştirmede ve aile içi ilişkilerde her türlü şiddet ve baskıcı tutumdan uzak durur.
 • Ev içi işlerde sorumluluk üstlenir. (Evin temizlenmesi, alışverişin yapılması ve yiyeceklerin hazırlanması, kirlilerin temizlenmesi, pencerelerin silinmesi, ütülerin yapılması gibi işlerde anne ile birlikte sorumluluk üstlenir.)
 • Çocuğunun okul sürecini takip eder ve öğretmen– veli işbirliğinde aktif rol alır.

 

Eklenme Tarihi: 12:11 16-06-2016
Babalar Günü Baba Çocuk