1045 öğrenci Hayvan Hakları konulu karikatür çizdi

Karikatüre ilgi duyan bir kuşağın oluşmasını ve geleceğin karikatürcülerinin yetişmesine katkı sağlamayı amaçlayan “Yaratıcı Çocuklar Derneği 9. Karikatür Yarışması”, Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması ile dünyanın dört bir yanından farklı gündemlerin, farklı duyguların bir araya gelmesine vesile olan Aydın Doğan Vakfı işbirliğiyle düzenlendi.

Her sene çocukların farklı konular hakkında yaratıcılıklarını sergilediği ve bu sene “Hayvan Hakları” temasıyla düzenlenen yarışmaya, 23 şehirden 181 okul, 1045 öğrenci 1237 karikatür ile katıldı. 

Yarışmanın jürisi karikatür sanatçıları Aziz Yavuzdoğan, Gürcan Özkan, Kaan Saatci, Piyale Madra, Raşit Yakalı, Tan Oral, Yaratıcı Çocuklar Derneği Karikatür Yarışmaları Koordinatörü İbrahim Tapa, Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa ile Yönetim Kurulu Üyesi Havva Tapa’dan oluştu. 

İlkokul 3. sınıftan 12. sınıfa kadar 5 ayrı kategoride değerlendirilen karikatürler geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Aydın Doğan Vakfı tarafından albüm haline getirildi. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan karikatürler İstanbul’da Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi’nde ve Trump Alışveriş Merkezi’nde sergilenecek.

 

Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa; “Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir!” der Mahatma Gandhi. Geçen yıl çocuk haklarından sonra bu yıl hayvan haklarına dikkat çekmek istedik. Yaratıcı Çocuklar Derneği olarak amacımız, tüm canlıların haklarını gözeterek yaşamamız gerektiği bilincini aşılamaktır. Hedeflenen dünya barışı, ancak bu yolla sağlanabilir.

Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan; Hemen hemen her insanın beslediği bir kuş, bir balık, bir kedi, bir köpek mutlaka olmuştur. Hiç hayvan beslememiş olsanız dahi, besleyenlerin mutluluğuna mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Hayvanlar insanı dinlendiren, onlara mutluluk ve sorumluluk veren canlılardır. Bizler bu dünyayı onlarla paylaşıyoruz. Hatta kimilerimiz hayatı. Doğadaki her şeyin bir görevi olduğunu unutmayalım. Hayvanlar da tabiatın olmazsa olmaz parçalarıdır.

Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı: Çocuklar çizdikleri karikatürlerde çevreye ve hayvanlara karşı duyarlılıklarını yansıtırken, toplumsal anlamda da önemli mesajlar veriyorlar. Bir yandan da iletişim dünyasında önemli bir yere sahip olan karikatürü tanıyıp bu alanda bilgilerini, el becerilerini geliştirme fırsatı buluyorlar. Aydın Doğan Vakfı olarak hem karikatür hem de gençler ve kız çocukları odağında birçok projemiz var. Eğitimli ve alanında yetkin gençlerimizin sayısının artması ve onların toplumda söz sahibi olmaları adına her alanda desteğimizi sürdürüyoruz. Geleceğin sahibi olan gençlerimizin güzel yarınlara sahip olması en büyük önceliğimiz. 

ÖDÜL ALAN KARİKATÜRLER

BİRİNCİ KATEGORİ 3. ve 4. SINIFLAR

BİRİNCİ: Yağmur Bayram / 100. Yıl İlköğretim Okulu / Bayraklı Belediyesi Karikatür Atölyesi

BİRİNCİ: Mine Şakar / Durmuş Yaşar İlköğretim Okulu / Bayraklı Belediyesi Karikatür Atölyesi

İKİNCİ: Ada Akbaş / Özel Bursa Kültür Okulları / Nilüfer Beşevler Gençlik Merkezi Karikatür Atölyesi

ÜÇÜNCÜ: Gülnihal Güldoğan / Bursa Özel Çakır Eğitim Kurumları

ÜÇÜNCÜ: Şeyda Yıldırım / 100. Yıl İlköğretim Okulu / Bayraklı Belediyesi Karikatür Atölyesi

 

İKİNCİ KATEGORİ 5. ve 6. SINIFLAR

BİRİNCİ: Ömer Keleş / İzmit Kılıçarslan Ortaokulu 

İKİNCİ: Janset Pervin Cengiz / İTÜ GVO. Özel Dr. Natuk Birkan Ortaokulu

ÜÇÜNCÜ: Alp Cura / Özel 3 Mart Azizoğlu Ortaokulu

 

ÜÇÜNCÜ KATEGORİ 7. ve 8. SINIFLAR

BİRİNCİ: Levent Bahçeci / Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi

İKİNCİ: Abdulhakim Orhanoğlu / Yaşar Topçu Yatılı Bölge Okulu / Aşkın Ayrancıoğlu Karikatür Atölyesi

ÜÇÜNCÜ: Kaan Kocaman / VKV Koç Özel Ortaokulu

 

DÖRDÜNCÜ KATEGORİ 9. ve 10. SINIFLAR

BİRİNCİ: Arda Yılmaz / Özel Şahinkaya Fen Lisesi / Nilüfer Beşevler Gençlik Merkezi Karikatür Atölyesi

İKİNCİ: Müge Özbalcı / Bursa Anadolu Lisesi / Nilüfer Beşevler Gençlik Merkezi Karikatür Atölyesi

ÜÇÜNCÜ: Berr Turan / Tuzla Anadolu Lisesi

ÜÇÜNCÜ: Dilvin Özşan / Özel Güngören Mektebim Anadolu Lisesi

 

BEŞİNCİ KATEGORİ 11. ve 12. SINIFLAR

BİRİNCİ: Fadime Çağlar / Çiğli Fen Lisesi

İKİNCİ: Selin Germann / Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi

ÜÇÜNCÜ: Oğuz Tuna Orak / Özel Altıyol Kavram Temel Lisesi / Kamil Yavuz Karikatür Atölyesi

 

 


 

Eklenme Tarihi: 17:28 08-06-2016
Öğrenci Yarışma Proje Ödül