Türkiye'de geçen yıl 18 bin çocuk suça karıştı

Türkiye`de geçtiğimiz yıl hakim karşısına çıkarak hapis cezası alan çocuk sayısı 18bin oldu. Bu rakama adli ve idari para cezası alan, hapis cezası ertelenen çocuklar da eklendiğinde sayı 52bin`e ulaşıyor. Bu sayı 2007`de 12bin, 2010`da ise 25bin idi. Yani her geçen gün suç işleyen, suça karışan çocuk sayısı artıyor. Hem de korkutucu oranlarda. Uzmanlar, suça karışan çocukların genellikle sevgiden yoksun, güven vermeyen, karışık, düzensiz ve çatışmalı aile ortamın yetiştiğinin altını çiziyor. 

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü`nün raporlarına göre, son 5 yılda hapis cezası alan çocuk sayısı 3 kat arttı. 2010`da yaklaşık 6bin çocuk hapis cezası alırken, geçtiğimiz yıl bu rakam 18bine ulaştı. 

Türkiye`de günde ortalama 40 çocuğun hapis cezası aldığını ifade eden Avukat Cevat Kazma, Avrupa ülkeleri arasında bir yılda hapis cezası alan çocuk sayısının en fazla Fransa`da sonra da Türkiye`de olduğunu açıkladı. Hapis cezası alan 14 yaş altında çocuk sayısında ise Türkiye`nin ilk sırada olduğunu belirtti. 

Çocukların en çok malvarlığına, vücut dokunulmazlığına ve hürriyete karşı suçlar işlediğini söyleyen Avukat Cevat Kazma, suç işleyen çocukların aileleri ve geçmişte yaşadıkları incelendiğinde, bunların ailelerince benimsenmemiş, yoksunluk çekmiş, şiddet-baskı ortamında büyüyen ve aile bağları güçlü olmayan çocuklar olduğunu vurguladı. Çocuğun suça ilk adımını ise aileden uzaklaşarak, evden ve babadan kaçarak attığının altını çizdi. 

Söz konusu rakamların bu denli artmasında yargının işleyiş şeklinin de etkili olduğunu belirten Cevat Kazma, “Daha önce karakolda ifadeleri alınan ve kötü muamele görüp bırakılan çocuklar, artık CMK’ya uygun şekilde yargının önüne çıkarılıyor.” şeklinde konuştu.

Yabancı Uyruklu Çocuklar da Suça Yöneliyor!

2015 yılı verilerine göre yabancı uyruklu 104 kız, 1480 erkek çocuğu işlediği suç nedeniyle mahkemeye çıkarıldı. Avukat Cevat Kazma, yabancı uyruklu çocukların ağırlıklı olarak kaçakçılık ve hırsızlık suçlarından yargılandığını söyledi.

Psikolojik Destek Verilmeli!

Yargılanan ya da hüküm giyen çocukların tekrar topluma kazandırılması gerektiğinin altını çizen Cevat Kazma, “Suça karışan çocuklara psikolojik destek verilerek faydalı bireyler olarak topluma kazandırılmalı. Aksi halde gelecekte tekrar suça karışmalarını engellemek zor olabilir.” değerlendirmelerinde bulundu.


 

Eklenme Tarihi: 14:00 07-06-2016
Çocuk suç Ceza Eğitim