Stephen Hawking’den Çinli üniversite adaylarına başarı mesajı

İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Çin`de bugün ve yarın üniversite sınavında ter dökmekte olan 10 milyona yakın gence başarı mesajı yolladı. Stephen Hawking, dün sosyal medya platformu Weibo aracılığıyla yayımladığı mesajda, sınava katılan adaylara başarı ve şans diledi. Adayları "bilim aklına sahip yeni nesil" olarak nitelendiren Hawking, "Akademik uğraşılarınızda başarı dilemek istiyorum" dedi.

Adaylara hangi mesleği hedeflerlerse hedeflesinler arzularını korkusuzca kovalama tavsiyesinde bulunan Hawking, "Sizler, kuşaklar boyu geleceği biçimlendirecek büyük düşünürler ve fikir önderlerisiniz" ifadesini kullandı.

Hawking`in mesajı Çin`in en büyük sosyal medya platformu olan Weibo`da bir gün içinde 160 bin kez paylaşılırken, 50 bin yorum aldı.

Aynı zamanda evrenbilimci, yazar ve teorisyen olarak bilinen Stephen Hawking, Çin`de son derece büyük popülariteye sahip. Hawking`in Nisan ayında açtığı Weibo hesabı kısa süre içinde 4 milyondan fazla takipçiye ulaşmış durumda. 

9,4 milyon öğrenci sınava giriyor

Çin Eğitim Bakanlığı, Gaokao olarak adlandırılan üniversite giriş sınavına toplam 9,4 milyon üniversite adayının katılacağını açıkladı. Bakanlık verilerine göre, sınava giren aday sayısı geçen yıla kıyasla 20 bin azaldı.

Yurtdışındaki üniversitelerce kabul alan binlerce kayıtlı adayın sınava girmeyeceği tahmin ediliyor. Çin`de orta öğrenimini tamamlayıp yurt dışında yüksek öğrenim alan kişilerin sayısı yıldan yıla artıyor. Gaokao`ya giren üniversite adaylarının gönüllerinde yatan başlıca üniversiteler olarak Tsinghua ve Pekin öne çıkıyor.

Öte yandan, sınavların en uygun şartlarda yapılması için ilgili hükümet birimlerince tüm önlemler alınmış durumda. Ailelerle birlikte on milyonlarca kişiyi ilgilendiren sınavın sakin bir ortamda yapılması için kamuoyuna okul binalarının çevresinde korna çalmama uyarıları da yapılıyor.


 

Eklenme Tarihi: 11:21 07-06-2016
Sınav BaşarıÖğrenci