Çin’de eğitim gören yabancı öğrenci sayısında artış

Çin Halk Cumhuriyeti’nde eğitim görmek isteyen yabancı öğrenci sayısında gözlemleniyor. Fransa’nın saygın gazetelerinden Le Monde gazetesinin 31 Mayıs 2016 günkü sayısında yer alan bir habere göre, Çin’de 2104-2015 tarihleri arasında yüksek öğrenim gören yabancı öğrenci sayısı bir önceki döneme göre yüzde 5.46 oranında artış gösterdi. 

Öğrenim görmek isteyenlerin sayısındaki artış trendine rağmen, ülkede yabancı öğrencilerin kariyer yapmasının önünde bazı idari zorluklar olduğuna dikkat çekiliyor. 

Çin’de yasal olarak çalışma izni alabilmek için ülkede 2 yıllık mesleki tecrübeye sahip olmak gerekiyor. Bu durum yabancı öğrencilerin ülkede kalmasının önünde engel olarak görülüyor. Pekin Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Liu Guofu’ya göre, yeni mezun yabancı öğrencilerin Çin’de kalabilmeleri için çeşitli olanak aranıyor. 

Bunlardan birincisi, yüksek lisans derecesinden mezun olanların 2 yıllık iş tecrübesinden muaf tutulması. Diğer alternatif ise, lisans eğitimi süresince çalışmaya başlayan öğrencilerin yine 2 yıllık çalışma şartından muaf tutulması. 

Çinli yetkililer bu iki olanağın uygulanabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.


 

Eklenme Tarihi: 11:30 02-06-2016
Çin Halk Cumhuriyeti Yabancı öğrenci