Meslek Liselerine ek puan geri mi geliyor?

TBMM’ye sunulan raporda sınavsız geçiş hakkını kaybeden Meslek Liseliler tasarı yasalaştığında ek puan hakkını geri kazanmış olacak...

Bu yıl üniversite sınavına giren Meslek Liseliler için bir umut doğdu; ÖSYM 2016 başvuru kılavuzundan çıkarılan ek puan hakkını, TBMM Başkanlığı’na sunulan torba kanun tasarısındaki “ek puanın” geri gelmesiyle ilgili düzenleme nedeniyle geri kazanabilmeleri gündemde... TBMM başkanlığına sunulan kanun tasarısında Öğretmen Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Güzel Sanatlar, Meslek Liseleri ve Spor Liseleri öğrencileri seçtikleri alanlarına devamı niteliğindeki Yüksek Öğretim Programlarını seçmeleri halinde 15-30 puan arası ek puan alabilecekler.

Tasarıda yapılan düzenlemedeki açıklama "Sınavsız geçisin kaldırılması nedeniyle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının öğrenci kaybı yaşamaması adına, öğrencilerin teşvik edilmesi ve meslek yüksekokullarına daha yetkin öğrenciler kazandırılması için ek puan verilmesi’’ diye geçiyor. Tasarının mecliste yasalaşması halinde Meslek Liseli öğrenciler ek puanlarını almış olacak.

Ek puan nasıl hesaplanır?

Meslek Liseleri ve Teknik Liselerinde okuyan öğrenciler diğer liselerde okuyan öğrenciler gibi Orta Öğretim Başarı Puanları 0,12 ile çarpılıyordu. Lisans programlarında kendi bölümlerini tercih ettiklerinde artık Orta Öğretim Başarı Puanları 0,06 gibi daha fazla bir puanla çarpılacak.

www.mymemur.com.tr

 


 

Eklenme Tarihi: 00:57 28-05-2016
meslek lisesi öğrencisınavsınavsız geçiş meslek lisesi