Öğrenciler için motivasyon her şey midir?

Tartışılıyor, akademisyenler kafa yoruyor, üzerinde bilimsel çalışmalar yapılıyor. Motivasyon eğitim ve öğretimde ne kadar etkili...

işte en anlayacağımız şekliyle bir öğretmenin kendi çabasıyla öğrencileri için bulduğu  motive edici ve bir okadar da sevimli bir yol.

Okul, yeni şeyler öğrenmemizde hepimize yardımcı olmuştur. Asıl kritik olan ise karakterinizi geliştirmeniz için okulda soracağınız önemli sorulardır. Bir öğrenciye en fazla güven veren şey de öğretmeninin ne kadar hata yapsalarda onlarla ilgilenmesi ve değer vermesidir.

Anaokulundan üniversiteye dek öğretmenler eğitimin bel kemiğini oluşturur. Ancak öğretmenlere hakettikleri değer verilmiyor maalesef. Hikayeye başlamadan önce New Jersey’nin Evergreen Avenue İlkokulu’nda beşinci sınıf öğrencilerine öğretmenlik yapan Chandni Langford’u tebrik etmek istiyorum.

Öğrencileri sınava girmeden önce masalarının üzerine yazdığı motive edici sözlerin fotoğrafları Facebook’ta binlerce kişi tarafından beğenildi ve paylaşıldı. Fotoğraflar sadece öğrencilerine ilham vermedi aynı zamanda zorlu sınavlara girecek olan yetişkinlerin kendilerine olan güvenlerini artırmasına yardımcı oldu.

Öğretmenin duygu yüklü jesti hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin de hala görüştüğünüz ve çok sevdiğiniz bir ilkokul öğretmeniniz var mı? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

 

Yediden yetmişe herkes sınav stresinin nasıl bir şey olduğunu bilir. New Jersey’deki beşinci sınıf öğrencileri seviye tespit sınavına girmek üzere sınıflarına geldiler.

“Lis, unutma ki başarıya giden bir asansör yok. Merdivenleri yavaş yavaş tırmanmalısın. Başarabilirsin!”

Öğretmenleri Chandni Langford öğrecilerinin üzerindeki baskıyı tahmin edebiliyordu ve onları motive etmesi için sıralarının üzerine ilham verici yazılar yazdı. Her öğrenciye özel bir mesaj yazdı.

“Kwydir, senin süper gücün de öğrenmek. Çabalamaktan vazgeçme ve kendini geliştirmeye devam et.”

Chandni, her öğrencinin yeteneği ve karakterine özel mesajlar yazdı. Daha önce bu tür bir sınava girmeyen öğrencisine ise her şeyin yoluna gireceğini ve başarabileceğini hatırlattı.

Öğretmen, mesajlarının sonunu “Bayan Langford” yerine “Öğretmeniniz” diye bitirmeyi tercih etti. Bu aslında bir öğretmenin, öğrencisinin başarılı olmasıyla ne kadar yakından ilgilendiğini kanıtlar nitelikteydi.

Chandni her sıraya birkaç çikolata bırakmayı da ihmal etmedi.

Okul yönetimi, Bayan Langford’un jestini ödüllendirmek için bir şey yapmaya karar verdi. Sıraya yazılan bütün yazıların fotoğraflarını çektiler ve Facebook’ta yayınladılar.

 

Chandni’nin verdiği mesaj beni çok etkiledi. Öğrenciler ve aileleri de ne kadar değerli bir öğretmene sahip olduklarının farkına varmışlardır.

Öğretmenin yaptığını arkadaşlarınızla paylaşarak ne kadar değerli eğitimcilerin varolduğunu onlara da gösterin. Verdiğin ilham için sana teşekkür borçluyuz Chandni!

 

kaynak: www.newsner.com

 


 

Eklenme Tarihi: 00:33 28-05-2016
okulöğrencimotivasyoneğitimöğretim