Dünyayı kasıp kavuran Maker Hareketi Robert Kolej’de…

Bilim, yaratıcılık, tasarım, sanat ve mühendisliği bir araya getiren “maker hareketi” tüm dünyayı etkiliyor. Maker hareketi, yok demeyen, onun yerine yapan bir neslin hareketi. Bu nesil şikayet etmiyor. Düşünüyor, tasarlıyor, üretiyor ve paylaşıyor. Hareketin filizlendiği merkezler olan Makerspace’ler çoğalıyor, maker fuarı olan Makerfaire’ler harikalar yaratıyor.

Maker hareketi sadece dijital devreler, robotlar ve kodlama ile sınırlanmıyor. Öğrencilerin bir sorunu çözmek üzere harekete geçmeleri, araştırmaları, eleştirel düşünmeleri, sentezlemeleri, tartışmaları, değerlendirmeleri ve bir “maker” olmanın kapılarını açıyor.

Kodlamanın önem kazanması, 3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşması, robotların olağan olması ve neredeyse sakız parasına alabileceğiniz programlanabilir küçük bilgisayarlar; küçük ve butik çalışan üreticilere ilham kaynağı oldu.

Keyifli bir Maker Fuarı RCMakers…

“Maker” ruhu için mükemmel bir fırsat olan RCMakers Robert Kolej’de başlıyor.

School Maker Faire lisansına sahip RCMakers buluşu, yaratıcılığı ve hüneri kutlamak ve “maker hareketi”ni yaygınlaştırmak için Robert Kolej’de düzenlenen bir festival. Bu sene ikincisi düzenlenen RCMakers Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcıları ağırlayacak.

Bu işi seven ancak nereden başlayacağını bilemeyenlere kapısını açan RCMakers yeni eğitimcileri, aileleri ve öğrencileri karşılamaya hazırlanıyor.

Robert Kolej bünyesinde yürütülen kulüpler ve kod haftası gibi farkındalığı arttıran etkinlikler “maker” hareketinin vazgeçilmez bir parçası oldu. Yetenekle ilginin buluştuğu “yol gösteren” bu fuar, yetiştirdiği çok sayıdaki Robert Kolej öğrencisiyle ilgililerini bekliyor.

Bu fuarı çok keyifli… Önemli bir kutlamanın da evsahibi olacak. Bu harekete dahil olan Robert Kolej öğrencileri, öğrendiklerini tasarladıkları “maker fuarı” olarak  RCMakers etkinliğinde kutlayacaklar. Üstelik bu kutlamaya sadece kendi okulundaki arkadaşları ve öğretmenlerinin yanısıra değil başka okullardan öğretmenler ve öğrenciler de davetli.

RCMakers 2016’nın Kapsamı

Uydu yapımından oyun programlamaya, 3 boyutlu yazıcılardan robotlara, giyilebilir teknolojilerden kodlamaya pek çok farklı konuda onlarca atölye çalışmasının yeralacağı etkinlik davetlileri ile dikkat çekiyor. Temelden ileri düzeye kadar hazırlanmış üçer saatlik atölye çalışmaları ücretsiz…

Yüzden fazla okulun katılacağı etkinlik, bine yakın öğrenci, veli ve uzman buluşmasına tanık olacak.

RCMakers’da hayal gücüne, öğrenmenin büyüsü eklenecek. Üstelik atölyeleri öğrenciler yönetecek. Legolar biraraya getirilecek, 3 boyutlu tasarımlar, robotlar, heykeller yapılacak. Dronelar, tanklar, sumorobotlar yarışacak.

Tüm katılımcılara keyifli bir öğrenim ve üretim vaadeden RCMAKERS siz değerli basın mensuplarının katılımıyla eşsiz deneyimlere ulaşacak.

ETKİNLİK TARİHİ:28 Mayıs 2016

ETKİNLİK ADRESİ: ROBERT KOLEJ Kuruçeşme Caddesi No:87 Arnavutköy Beşiktaş İstanbul

Atölyelere göz atmak için: http://www.rcmakers.com/rcmakers/atolyeler/

 


 

Eklenme Tarihi: 14:39 27-05-2016
RCMakers maker fuarı maker hareketi