Prof. Aziz Sancar GIS Uluslararası Konferansı

Mart 2016’da başlayan ve Türkiye’de 7 ilde (sırasıyla Zonguldak, Mersin, Şanlıurfa, Ardahan, Uşak, Ankara, İstanbul) gerçekleştirilen kamplar ile 6. sınıfta okuyan 800 kız çocuğuna ulaşan projenin kapanışı kapsamında, “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kız Çocuklarının STEM’e Dahil Edilmesi” konulu, ‘Prof. Aziz Sancar GIS Uluslararası Konferansı’ düzenlendi.

Nobel Ödüllü ilk Türk bilim insanı Prof. Aziz Sancar’ın onur konuşmacı olarak yer aldığı; moderatörlüğünü gazeteci Cem Seymen’in üstlendiği konferansa TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Washington D.C. Devlet Okulları STEM Başkan Yardımcısı Kim Cherry ve Forest Gate London Konsey Üyesi Seyi Akiwowo konuşmacı olarak katıldı. Konferansı izleyenler arasında iş dünyasından, üniversite ve liselerden temsilcilerin yanı sıra projeye dahil olan 850 kız çocuğu da yer aldı. 

Prof. Aziz Sancar:  “Anıtkabir’de ödülümün sergilendiği bölüm şuan çok küçük ancak önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek buluşlarla beraber eminim çok daha büyük bir alan gerekecek ”

Konferans sırasında Prof. Aziz Sancar şunları söyledi: “Ailem özellikle annem eğitime çok önem verirdi, tüm çocuklarının okumasını isterdi. Biz 8 kardeştik. Erkeklerin hepsi okudu, 3 kız kardeşimden 2’si eğitim alabildi çünkü o dönemlerde kız çocuklarımız en fazla ilkokul okurdu. Ben 3. sınıftayken 28 kişilik sınıfımızda yalnızca 1 kız öğrenci vardı. Böyle bir ortamda doğdum büyüdüm. Kız çocuklarının eğitimi meselesini çok küçük yaşlarda gördüm. Biz ülke olarak, 500 yıllık Osmanlı ve Türk tarihinde bilime önemli katkılar yapmış değiliz. Peki neden yapmadık? Çoğu insan buna zeki olmadığınız için der. Ancak bilim yapmak genetik veya zeka meselesi değil gelenek meselesidir. Dolayısıyla bunu bir gelenek haline getirmeli ve çocuklarımıza erken yaşta aşılamalıyız. Nobel ödülünü aldıkten sonra yaptığım konuşmalarda eğitimin, özellikle de kız çocuklarının eğitiminin önemini vurgulamıştım. Bu proje gerçekten çok değerli bir girişim; inşallah memleketimize ve Suriyeli kardeşlerimize de büyük fayda sağlayacaktır.” 

Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Yunsoo Cho konuşmasında şunları söyledi, “Güney Kore ve Türkiye her ne kadar birbirinden çok uzak noktalarda bulunsa da, biz Koreliler ülkeniz Türkiye’yi iyi biliyoruz ve sizleri çok seviyoruz çünkü Türkiye’nin tarihteki desteği ve fedakarlığı olmasaydı şuan dünyanın en fakir ülkelerinden olurduk. Sevgili genç arkadaşlar, biz biliriz ki hayallerimiz gerçek olur. 1950’lerde Kore ciddi bir zarar görmüş olduğu halde, biz hayallerimizi hiç kaybetmedik. Umudumuzu hep koruduk. Gençliğimde ise benim hayalim diplomat olmaktı çünkü başka ülkelerde bulunmak istiyordum ve bunu başardım. Umarım aynı şekilde, buradaki kız çocuklarımız da büyük hayallerine ulaşırlar. Sizleri Türkiye’nin ve dünyanın liderleri olarak görmeyi hayal ediyorum.”

Harriet Fulbright Institute CEO’su Gökhan Çoşkun, projenin hikayesinin geçtiğimiz 1 senelik süreci kapsadığını ifade ederek “Yaklaşık 1 yl önce başladığımız ve yurtdışında edindiğimiz deneyimleri Türkiye’ye nasıl pozitif bir biçimde yansıtabiliriz sorusundan yola çıkarak altyapısını kurguladığımız, Türkiye’nin gelişim hamlesinde olmazsa olmaz tek şart olduğuna inandığımız eğitimin kalitesinde ve bilgi üretiminde önemli altyapı oluşturacak STEM eğitimine odaklanacak bir proje oluşturalım istedik. Biz inanıyoruz ki Aziz Sancar sadece aldığı Nobel Ödülüyle bilim tarihine adını yazdıran bir bilim insanı değil, bu coğrafyanın insanlarına, yaklaşık 500 yıldır yaşanan bilimsel çıkmaz içerisinde önemli bir kırılma noktası yaşatmış ve rol model olmuştur. Projemizin içerik uygulama ve hayata geçmesinde ortaya koyduğu liderlik, özgüven, samimiyet ve bizlere vermiş olduğu destekten dolayı sayın Prof. Aziz Sancar’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 00:01 25-05-2016
Stem konferans çocukAziz Sancar