Benjamin’in hikayesini paylaşın

Otizm, üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Ülkemizde de son yıllarda önemle üzerine gidilen konuların başında geliyor. Aileler daha bilnçli toplum daha duyarlı olma yolunda hızla ilerliyoruz ne mutlu... Şimdi sizleri otizmli Benjamin`in duygularına kulak vermeye davet ediyoruz.

Öğretmeni, 10 yaşındaki Benjamin Giroux’tan istediği herhangi bir konuda şiir yazmasını istedi. Çocuk, diğerlerinin de anlamasını istediğini için otizm hakkında bir şiir yazdı.

Benjamin’in hayatı boyunca istediği tek şey arkadaşları gibi olabilmekti. Otizmli olduğundan dolayı hiçbir zaman arkadaşları gibi olamadı.

Benjamin, ‘Ben’ adlı şiirini yazarken otizmli olmak ve otizmle yaşamak üzerine mısralar karaladı. Yazıklarından etkilenmemek elde değil.

Benjamin’in otizmle yaşamak üzerine yazdığı şiir internette hızla yayıldı ve binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

Şiir aynı zamanda otizmle yaşayan çocukların sesi oldu. Şiir boyunca, otizmle yaşamanın ne kadar zor olduğuna değinmiş Benjamin.

Benjamin’in babası Sonny, Huffing post`a şunları söyledi: “Annesi de ben de çok gururlandık oğlumuzla. Ama hissettikleri hakkında bir o kadar da kahrolduk.”

İşte o şiir

“Garibim ve değişik

Siz de öyle misiniz merak ediyorum

Konuştuklarını duyuyorum

Sizin öyle olmadığınızı görüyorum ve bu hiç adil değil

Üzülmek istemiyorum artık

Garibim ve değişik

Siz de öyleymişsiniz gibi hayal ediyorum

Uzaydan gönderilmiş bir çocuk gibi hissediyorum

Yıldızlara dokunuyorum ve buraya ait olmadığımı hissediyorum

Diğerlerinin hakkımda düşündüklerinden kaygılanıyorum

Bana güldüklerinde ağlıyorum, beni içten içe üzüyor

Garibim ve değişik

Artık sizin de öyle olduğunuzu düşünüyorum

Dışlanmış gibi hissediyorum diye düşünüyorum

Normal bir çocuk hayal ediyorum

O çocuğa benzemeye çalışıyorum

Umarım bir gün benzerim

Garibim ve değişik.”

 

 

Benjamin’in babası Sony şunları ekledi: “Her beğeni, yorum ve paylaşım Benjamin’i daha çok dünyaya aitmiş gibi hissettirdi. Aynı zamanda insanların tepkisi onu olgunlaştırmaya başladı.”

Benjamin’in hikayesini paylaşmayı ihmal etmeyin. Eğer bir olursak, otizm ile yaşamanın ne kadar zor olduğunu herkese gösterebiliriz.

kaynak: http://www.newsner.com

 

 


 

Eklenme Tarihi: 23:45 24-05-2016
otizmşiirçocuk