Doç Dr. Nurdan Kalaycı'dan "19 Mayıs" kutlaması...

19 Mayıs kutlamaları artık sadece alanlarda kutlanmıyor. Sosyal medyada da kutlama mesajları yığınlanarak büyüyor, tarihe imza oluyor... Gazi Eğitim Fakültesi`nden Doç. Dr. Nurdan Kalaycı bu önemli günle ilgili aydınlatıcı bir paylaşımda bulunmuş kendi Facebook hesabından. Aynen paylaşıyoruz...

"Değerli arkadaşlar; 

Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti`nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin milli bayramıdır, kutlu olsun...

19 Mayıs 1919`da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun`a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletlerinin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaş`ının başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir. 
Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te "Atatürk Günü" adı altında kutlanmıştır.

Beşiktaş`ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı`nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir.

Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresinde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü`nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir. 
Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk`ün de onayıyla yasalaşmıştır."

***

Dünyada savaşlara, teröre, ırkçılığa, ayrımcılığa, ötekileştirmeye karşı hep genciz, hep karşı olduk, hep olacağız...

Barışı, kardeşliği, sevgiyi hep destekledik, hep destekleyeceğiz, takipçisi olacağız...

19 Mayıs Atatürk`ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı hepimize kutlu olsun..

Eğitim ve Eğitim Editoryal ekibi


 

Eklenme Tarihi: 14:25 19-05-2016
19 Mayıs Kutlama Gençlik ve Spor Bayramı Atatürk Genç