Yazılıma kadın eli değince...

Hep dediğimiz gibi Türkiye yüksek teknoloji üretmeden umduğu, hak ettiği geleceğe sahip olamayacak. Bu alanda atılacak her adım çok kıymetli ve devrim niteliğinde... Ve kadınlar... yine hep denildiği gibi, kadınlar üretimin içinde yeterince olmadan herşey hayal... Yapay zeka, beyin, geleceğin teknolojisi ve yenilenebilir enerji alanında makalelerin yer aldığı kişisel bir blog olan "İnsan ve Teknoloji" bu anlamda önemli bir röportaja imza atmış. Aynen paylaşıyoruz...

"Teknoloji ya da yazılım deyince insanlar, bu alanlarla ilgilenen kişilerin sadece erkekler olduğunu düşünür. Bu algı eskiden çok normal karşılanıyordu. Çünkü makineye atfedilen cinsiyet sadece erkekti. Makine, inşaat, Bilgisayar, Programlama konulu Mühendislikler ve benzer bir çok alan erkeklerin ilgisini çekiyordu. Haliyle Toplumun gözünde bu gibi uzmanlıklar erkeklere atfediliyordu. Ama artık bazı tabular yıkılmaya mahkumdu…

Bir gün bir arkadaşımla muhabbet ederken, kendisine o sıralar zamanımı SEO (Searc Engine Optimization) öğrenmekle geçirdiğimi söyleyince çok şaşırmıştı. İlk defa SEO’nun ne olduğunu bilen bir kadınla karşılaştığını söylediğinde tabiki gururum okşandı.

Şimdi de yine bazılarımızın şaşıracağı bir konu üzerine röportajımız var. Mikrofon pardon! Klavye; Yazılımda Kadın Eli’nde

Ben merak ettiklerimi soruyorum ve platformun kurucu üyesi olan Hande Müge KESER cevaplıyor…

———

-Biraz kendinizden bahseder misiniz? Bu alanı seçerken hayaliniz neydi?

-Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim. Aynı zamanda Yazılımda Kadın Eli kurucu üyesiyim. Yazılımla tanışıklığımın 8. yılındayım. Lise eğitimimi Sabancı Anadolu Teknik Lisesi ‘Veri Tabanı’ bölümü okuyarak tamamladım. Fakat bu alanda tercih yapmam, lise eğitimimi bu alan üzerinde okumamdan kaynaklanmıyordu. Yazılımla üniversiteye geldiğim zaman bütünleştim diyebilirim. Öncesinde sürekli oturmayan bir şeyler vardı aramızda. Bu yüzden de seçerken çok uçuk hayallerim yoktu. Bu alanın bana hayal edebildiğim her şeyi hayata geçirebilme imkanı sağlaması, burada bulunmamın en büyük sebebi.

yazilimda kadin eli insan ve teknoloji

Yazılımda Kadın Eli’ nasıl ortaya çıktı? Bu platformu ortaya çıkarmanıza sebep olan güçlü etken neydi?

Yazılımda Kadın Eli ’nin 6 kadın kurucu üyesi var. Hepimiz yazılım mühendisliği öğrencileriyiz. Ortaya çıkışı hiçbirimizin farkına varamadığı bir şekilde oldu aslında. Bir gün yurdun çalışma odasında programlama çalışırken “Bu sektörde neden sadece erkekler anılıyor?” sorusu ve arkasından bitmek bilmeyen bir tartışma başladı. Sonucunda 3’erli olarak ayrıldığımız bir yazılım geliştirme grupları doğdu. Amacımız kendimizi geliştirmek ve kadın olarak bir şeyler yapmaktı. Fakülte ve çevremizdeki arkadaşlarımız neden böyle bir platform oluşturmuyorsunuz diye sorduklarında bu platform oluştu aslında. En büyük sebebimiz geri planda kalmamızdı. Aynı şeyleri yapıyor olmamıza rağmen bazı erkekler tarafından yokmuşuz gibi davranmalarıydı. İster istemez fark etmesek dahi bu aslında bizleri etkileyen bir durum oluyordu. “hmm.. yok ben proje grubuna girmeyi düşünmüyorum…” gibi tepkiler geliyordu, yapamayacağımızı düşündükleri için. Fakat şunu da belirtmeliyim ki bu platform ilk oluşturulduğu zaman erkekler tarafından çok büyük destek aldı.

-Ülkemizde yazılım alanında farkettiğiniz eksiklikler nelerdir?

Şuan için sektörün içinde olmadığımdan bu eksiklikleri ne kadar doğru aktarabilirim bilmiyorum. Fakat çok net ülkemizde ne yazık ki yazılım, yazılım mühendisliği tanınmıyor. Ne okuyorsun sorusundan sonra çoğu zaman uzun bir süre bölümümün ne olduğunu açıklıyorum. Artık “çok güzel bölümde okuyorsun“ cevaplarına şaşırmaya başladım. Hatta (Aaa Biliyor!) demekten kendimi alamıyorum. Bu sadece amcalarımız ve teyzelerimizin verdiği tepkiler değil. Bu yüzden bilinçlendirme faaliyetlerimize başladık.

Meslek liselerine seminerler düzenliyoruz ve gittiğimizde yazılımı tanıtmak, ilerde neler yapabileceklerini nasıl ortamlarda çalışacaklarını anlatarak onları sadece yazılımın tanımını bilmekten kurtarmaya çalışıyoruz. Fakat ne yazık ki bir çoğu sadece yazılımın tanımını, kod yazmanın ne demek olduğunu biliyorlar. Daha genç yaşlarda çocuklara (ortaokul- lise dönemindekilerin) bu kavramın ne olduğunun hakkıyla öğretilmemesi ve sevdirilmemesi, ufak projeler geliştirmeleri için imkanlar sağlanmaması bence en büyük eksiklik.

Alanınızla ilgili İnsanların yorumları nasıl oluyor? ilginç diyaloglarınız var mı ?

Olmaz mı

 

Eklenme Tarihi: 08:38 24-04-2016
Yazılım Gelecek Kadın Yüksek Teknoloji