Aziz Sancar: Nobel ödülü aldığım halde reddedildim

Türkiye’ye ikinci Nobel Ödülünü kazandıran Prof. Dr. Aziz Sancar, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir konferansta Nobel Ödülünü aldıktan sonra, bir dergiye makalesini yolladığını anlattı. Makalesinin nasıl reddedildiğini Twitter`dan akademisyenler paylaştı. 

Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, ABD’de katıldığı bir konferansta kendisini dinleyen genç akademisyenlere, “Nobel’i aldıktan sonra iyi bir dergiye bir makale yolladım. Artık basarlar diyordum. Dört hakemden sekiz sayfa eleştiri geldi ve reddedildim” dedi. 

Sancar’ın sözlerini Twitter’da paylaşan akademisyenler, makalelerinin reddedilme hikâyelerini anlattı. Deneyimli öğretim üyeleri, bu hikâyelerin gençlerin morallerini bozmamaları için destek olabileceğini söylediler. Konuyla ilgili Hürriyet`e konuşan Aziz Sancar, genç araştırmacılara “ümitsizliğe kapılmayın” mesajı verdi.

Prof. Dr. Sancar, “Genç araştırmacı kardeşlerime tavsiyem Nobel almış adamın makalesi bile reddedilebiliyor; sizler iyi araştırma yaptığınız sürece önünde sonunda mükafatını alacaksınız. Hiç ümitsizliğe kapılmayın” diye konuştu.

(Hürriyet)


 

Eklenme Tarihi: 01:35 23-04-2016
Aziz SancarMakaleNobel