İnternet Haftasında sınıf öğretmenlerine algoritma ve kod eğitimi

İnternetin doğru ve yararlı kullanımı, bilişim teknolojilerindeki gelişmeler konusunda kamuoyunun dikkatini çekmek ve bilgilendirmek amacıyla, her yıl “İnternet Haftası” adıyla yurt genelinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. İzmir’de 11. kez kutlanan İnternet Haftasına ait çeşitli etkinliklerinde, İzmir İnternet Haftası Ekibi tarafından sınıf öğretmenlerine algoritma ve kod eğitimi verildi.

Bu sene, internetin Türkiye’ye gelişinin 23. yılında, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnternet Haftası Ekibi tarafından, tüm il genelinde çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 11. yılını kutladığı internet haftasında, etkinliklerini “İzmir Kodluyor” temasıyla planladı. 11-22 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliklerin 2. gününde, hedef kitle sınıf öğretmenleri oldu.

12 Nisan`da İzmir’in Urla İlçesi Şehit Kemal İlkokulu’nda gerçekleştirilen etkinliğe, Urla İlçesi’ndeki gönüllü sınıf öğretmenleri katıldılar. Açılış konuşmasını İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Fatih Projesi’nde sorumlu Şube Müdürü İlhan DURAN yaptı. Tüketen bir toplum olmaktan çok üreten bir toplum olma yönünde hızla ilerlemeye ihtiyaç olduğunu ifade eden İlhan DURAN, “Öğretmeni eğitirsek, onun kalitesini arttırırsak, ülkedeki her kesimden bireyin de kalitesini arttırmış oluruz. Bugün kendisini geliştirmek için gönüllü olarak burada bulunan tüm öğretmenlerimizi yürekten tebrik ediyorum.” dedi.

Sınıf öğretmenleri için bir ilk; algoritma ve kod eğitimi

Urla İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzet GÜNDÜZ’ün de bulunduğu eğitim etkinliğinin ilk bölümünde, Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi Bilgisayar Öğretmeni Zerrin BÜYÜKÇAPAR “Kahoot Etkinliği Hazırlama Semineri” verdi. Seminerde, ücretsiz bir web 2.0 eğitim aracı olan Kahoot programı ile öğretmenlerin, öğrencileri için nasıl bilgi yarışması, online sınav hazırlayabilecekleri uygulamalı olarak gösterildi.
Etkinliğin ikinci bölümünde, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Fatih Projesi Eğitmeni Mustafa Murat COŞKUN tarafından, Türkiye’de ilk defa sınıf öğretmenlerine yönelik olarak algoritma ve kod eğitimi verildi. “Code.Org ile Sınıf Öğretmenlerine Eğlenceli Kodlama Etkinliği” adındaki seminerde, günlük hayattan yola çıkarak, algoritma mantığı anlatıldı. Algoritmanın, hayatımızın her anında, farkında olmadan yaptığımız bir çok işte aslında var olduğu örneklerle gösterildi. 

Bilgisayar başında bazen boşa geçirilen zamanın, daha verimli hale getirilebileceğinin vurgulandığı eğitimde, code.org sitesi üzerinden basit kodlama işlemleriyle nasıl eğlenceli oyunlar, programlar oluşturulabileceği anlatıldı. Etkinlik süresince, ilkokul çağından itibaren çocukların ilgisinin bu yöne çekilmesi için, sınıf öğretmenlerinin önemli bir rolü olduğu üzerinde duruldu.

Etkinliğe katılan sınıf öğretmenleri, oldukça ilgilerini çeken algoritma ve kodlama eğitiminin, daha uzun bir süreyi kapsayacak ve daha ayrıntılı bir şekilde tekrarlanmasını talep ettiler. İzmir Bilişim Teknolojileri İl Koordinatörü Hülya MAHMUTOĞLU da, sınıf öğretmenleri için bugün gerçekleştirilen eğitim etkinliğinin, yıl boyunca tüm il genelinde yaygınlaştırılacağını ifade etti.

İzmir İnternet Haftası etkinliklerini http://www.izmirinternethaftasi.org/ adresinden takip edebilirsiniz.


 

Eklenme Tarihi: 14:03 15-04-2016
Kodlama internet EBA öğretmen