Erken çocukluk döneminde felsefe dersinin önemi

EEf isimli araştırma şirketi erken çocukluk döneminde, felsefenin önemini anlamaya yönelik bir araştırma yaptı. 3 bin denek üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları hayli ilginç… Çocukların dil ve matematik gelişimlerinde önemli ölçüde artış yaşandığı araştırma sonuçlarında görünüyor...

İngiltere`de 9 ve 10 yaşındaki çocuklar üzerinde yapılan araştırma, haftada bir gün felsefe dersi alan çocukların, matematik ve dil yeteneklerinde diğer çocuklara oranla daha büyük bir  başarı gösterdiklerini ortaya koydu.

Dezavantajlı çocuklar faydalandı...

Dezavantajlı çocukların en büyük katkıyı gördükleri belirtilirken, araştırmanın 3 bin çocuk ve 48 okul ile yapıldığı aktarılıyor.

Çocuklara hakikat, adalet, dostluk ve bilgi gibi konularda felsefi tartışmaların yaptırıldığı belirtilirken, felsefe eğitimi alan çocuklarda olumlu etkinin aylarca sürdüğü görülüyor.

Araştırmanın eğitim ve aile geliri arasındaki farkı kapatmak isteyen EEF isimli bir vakıf tarafından yapıldığı ve araştırmada düşük gelir gruplarından çocuklar üzerinde felsefe eğitiminin etkisinin daha olumlu olduğunun görüldüğü aktarılıyor.

(habersol.org.tr)

 


 

Eklenme Tarihi: 01:33 13-04-2016
Erken Çocukluk Dönemi Felsefe okul öncesi dezavantajlı çocuklar