"Suriyeli öğrenci sayısı Finlandiya`nın 1,5 katı"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı`nın (SETA) düzenlediği "Türkiye`nin Eğitimde Kalite Stratejileri, Fırsatlar ve Zorluklar” panelinde konuştu. Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını da yanıtlayan Bakan Avcı Suriyeden göçen çocuk nüfusunun eğitimi hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Bakan Avcı Suriyeli öğrencilerin eğitimine ilişkin bir soru üzerine, 750 bin öğrencinin eğitiminin söz konusu olduğuna işaret ederek, "Eğitimde örnek gösterilen Finlandiya`nın toplam öğrenci sayısı 550 bin. Yani Finlandiya`nın toplam öğrenci sayısının 1,5 katı kadar bir yabancı nüfustan bahsediyoruz. Türkiye, şu anda 350 bin Suriyeli öğrenciye düzenli eğitim veriyor." şeklinde konuştu.

Suriyeli çocukların bir bölümünün kamplarda, bir bölümünün okullarda, bir bölümünün de sivil toplum kuruluşları, belediyelerin açtığı özel eğitim merkezlerinde eğitimlerini sürdürdüklerini anlatan Bakan Avcı, Milli Eğitim Bakanlığından, AB`den gelecek 3 milyar avroluk desteğin eğitimde ne kadarını kullanılması gerektiği konusunda bir rapor hazırlamaları istediğini de aktardı. Bakan Avcı, şöyle konuştu: "Yani biz AB`ye `siz bize 3 milyar avro vereceksiniz, biz şu kadarını eğitimde şöyle harcayacağız` diyeceğiz. Çok basit, biz ihtiyacı olan özel okul öğrencilerine destek veriyoruz. Bir öğrencinin devlet okulunda okumasının maliyeti yıllık 3 bin 500 lira. Ama bu mevcut yapı içindeki maliyet. 750 bin çarpı 3 bin 500. Avrupa Birliği`ne `uzun uzun döküm yapmanıza gerek yok` dedim. Biz çocuklarımıza 3 bin 500 lira harcıyoruz. Bu çocuklar için de 3 bin 500 lira harcadığımız zaman 750 bin öğrenci için ve bundan sonra sisteme girecek her bir Suriyeli çocuk için 3 bin 500 lira verin bize bakalım. Aramızda matematiği kuvvetli olanlar 750 binle 3 bin 500`ü çarpmışlardır. O verdikleri paranın tamamı bizim yaptığımıza yetmez, sadece Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu çocuklar için yaptıklarımızı karşılamaya yetmez. Diğer bakanlıkların yaptıkları ayrı."

Yakın tarihe bakınca bildiğimiz gibi 2011’de Suriye’de başlayan olaylar giderek savaş ve şiddet ortamına dönüşüp ve 5 milyona yakın insan can güvenliği için komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Türkiye’nin “açık kapı” politikası sayesinde 2,5 milyonu aşkın Suriyeli de Türkiye’ye sığındı. Suriye’deki savaşın halen devam etmesi ve ülkedeki yaşam alanlarının yok olması nedeniyle, Türkiye’ye sığınan Suriye vatandaşlarının ülkelerine uzun bir süre daha dönemeyecekleri öngörülüyor. Suriyeli sığınmacıların yaklaşık yarısından fazlasının eğitim çağında olduğu bilinmekte.

 


 

Eklenme Tarihi: 23:43 24-03-2016