Matematikte ‘kombinasyon’ sorularının çözümüne yeni bir kısa yol iddiası

27 yaşındaki Demet Uçar, matematiğin en ‘zor’ konularından olan ‘kombinasyon’ sorularının çözümüyle ilgili yeni bir kısa yol, formül geliştirdiğini iddia ediyor. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi mezunu olan Uçar, “Matematik benim için dünyanın en büyük zevkidir. Babam bir kadına yakışacak en güzel mesleğin öğretmenlik olduğunu söyleyerek beni bu mesleğe yönlendirdi” dedi.

Lise yaşamında fizik derslerinin iyi olmamasına rağmen doğru bir yönlendirmeyle sayısal okuduğunu söyleyen uçar, “Lise hayatımda fizik dersi iyi olmayan biriydim. Müdür yardımcımız babamın çok samimi arkadaşıydı, beni sayısala yönlendirip zorla sayısal okuttular bana. Bir de Derince Hürriyet Lisesi’ndeki matematik öğretmeninim hayranıydım. Şimdi Merkez Bankası Lisesi’nde, ismi Çiğdem Acar. Hala onun yazdırdığı defterleri kullanarak öğrencilerime ders anlatırım” ifadelerini kullandı.

13 Saniyede çözülebiiyor

Matematik alanında bulduğu formülden de bahseden Uçar şunları söyledi: “3 yıldır öğretmenlik yapıyorum ve öğrencilerime kombinasyon konusunu anlatıyorum. Gelebilecek her şeye karşı hazırlıklı olmak için konuyla ilgili o kadar çok soru çözmüşüm ki. Bir çok kısa yol buldum. Kombinasyon; sıralama şeklinde devam eden ve kuralları olan, faktöriyelleri olan ve bir sürü formülü olan bir konudur. Üçgen, dörtgen çizme kuralları vardır. En fazla kaç üçgen, kaç dörtgen çizilebilir gibi sorular üniversite ve TEOG sınavında karşımıza çıkar. Öğrencilerin, bu soruları 10-15 saniyede çözebilecekleri bir kısa yol bu. En iyi matematikçinin 59 saniyede çözebildiği bir soruyu benim öğrencilerim 13 saniyede çözebiliyor. Bunu gördüm.

Destek bekliyorum

Tamamen kendi başıma bir şeyler yapıyorum. Ben bu tür şeylerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Amerika’da ya da başka bir yerde Nobel ödülü alan ünlü Türk bilim adamlarını bizim gibi öğretmenler yetiştiriyor. Bunu kimse unutmamalı. Bu yaşta bu konuya eğilmek ciddi bir şey Bilgiye emek harcayanlara ‘Kansere mi ilaç buldunuz?’ diye soruyorlar. Belki ben kansere ilaç bulacak adamı çok iyi bir doktor haline getirecek öğretmenim. Değil mi? Konuya böyle bakılmalı.” dedi

Kaynak Haber: http://m.bizimkocaeli.com

 

 
 
 

 

Eklenme Tarihi: 11:21 24-03-2016