Çocuklardan şikayet var: Bırak o telefonu anne...

Çocuklarımıza teknoloji ve sosyal medya kullanımıyla ilgili sınırlar koyarken neden zorladığımızı hiç düşündünüz mü? ABD`de yapılan bir araştırmada, çocukların ebeveynlerinden teknoloji kullanımıyla ilgili beklentileri ortaya çıktı. Yanlış okumadınız; şimdi de çocuklarımız şikayetçi...

Radikal`in The Daily Mail`den alıntıladığı habere göre; Yemek esnasında telefonla ilgilenmek, araba kullanırken mesajlaşmak, sosyal medyada çok fazla paylaşım yapmak yok… Bunlar anne-babaların çocuklarına koyduğu kurallar değil sadece, çocukların da ebeveynlerinden beklentileri bu yönde… Washington ve Michigan üniversitelerinden araştırmacılar 249 ebeveyn ve onların, yaşları 10-17 arasında değişen çocuklarıyla görüşmeler yaparak anne-babalarla çocukların teknoloji konusunda koyduğu kuralları ve beklentileri belirlemeye çalıştı.
Araştırma kapsamında ABD’nin 40 eyaletinden ailelerin kendi içinde koyduğu teknoloji ve sosyal medya kuralları ve bu kuralların yarattığı algı incelendi. İnsan Merkezli Tasarım ve Mühendislik Bölümü’nden doktora öğrencisi Alexis Hiniker, “Çocukların teknoloji kullanımını yönetmek aileler için bir dönem çok daha kolaydı; izledikleri program bittiğinde televizyonu kapatıyorlardı, çocuklar oturma odasında duran bilgisayarı anne-babayla ortak kullanıyordu. Şimdiyse aile üyelerinin çoğunda kendi cep telefonu var, sınır çizmek gittikçe zorlaşıyor.

Araştırma kapsamında çocukların ebeveynlerinden uymalarını istedikleri teknoloji kuralları da ortaya çıktı. 
İlginç bir şekilde çocukların, ebeveynlerinin kendilerine bu konuda süpervizörlük etmesini tercih ettikleri görüldü. Çocukların ayrıca ebeveynerinin araba kullanırken, cep telefonlarını kullanmamalarını ve yemekte akıllı cihazlarıyla ilgilenmemelerini istedikleri görüldü. Çocuklar ayrıca ebeveynlerinden, kendileriyle ilgili bilgileri sosyal medyada paylaşırken izin almalarını talep ediyor. Araştırmacılar, çocukların bu durumu (ailelerin kendilerine sormadan onlarla ilgili paylaşım yapmalarını) utanç verici olarak tanımladığını vurguladı.

İŞTE ÇOCUKLARIN ANNE BABALARINDAN BEKLENTİLERİ
Beni dinle: Çocuklar anne babalarıyla konuşmaya çalışırken teknolojinin aralarına girmesini istemiyor. 
Çocuklara karar hakkı: Ebeveynler, teknoloji kullanımı konusunda çocuklarına kendi kararlarını alma şansı vermeli. 
Makul teknoloji kullanımı: Anne babalar teknolojiyi diğer aktivitelerle birlikte dengeli ve makul ölçülerde kullanmalı. 
Çocuklara süpervizörlük: Anne babalar çocukların korunması için teknolojinin kullanımına dair kurallar koymalı.
Araba kullanırken telefon yok: Ebeveynler trafikte beklerken ya da araba kullanırken mesajlaşmamalı. 
Çifte standart yok: Anne babalar, teknoloji konusunda çocuklarına koydukları kurallara kendileri de uymalı. Yemek yerken telefonla ilgilenmemek gibi… 
Aşırı paylaşım yok: Anne babalar çocuklarından izin almadan onlarla ilgili sosyal medya paylaşımı yapmamalı. 

http://www.radikal.com.tr/hayat/anne-baba-telefonu-birak-ve-bana-bak-1525751/

 

Eklenme Tarihi: 11:36 10-03-2016