TEPAV Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Açıklandı

İstanbul 2014 raporundaki hem kadınların en güçlü olduğu, hem de kadın erkek eşitliğinin en iyi olduğu il olma özelliğini yeni tarihli bu raporda da korudu.

TEPAV 81 İl İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi 2016 bir basın toplantısıyla açıklandı. İstanbul kadınların en güçlü olduğu il ve kadın erkek eşitliğinin en iyi olduğu il olma özelliğini 2014’den bu yana korudu. Genel olarak ise, Türkiye’de kadınların, ekonomik ve sosyal durumlarına ilişkin veriler iyileşme gösterdi

TEPAV Direktörü Güven Sak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin orta teknolojili bir sanayisi olduğuna dikkat çekerek, bunun bir ileri aşamaya taşınabilmesi  için yaşam ortamının iyileştirilmesi gerektiğini söyledi. Sak, “Bu çerçevede toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin azaltılması çok önemli” dedi.

TEPAV’ın 2. Raporu…

Raporda, Türkiye’nin kadın erkek eşitliğini il düzeyinde ölçmek, kadınların güçlü olduğu illeri tespit etmek ve illerin durumunu kadınlar açısından değerlendirmek için 2012 yıllarına ait veriler kullanılarak oluşturulan “2014 Raporu”,  2015 yılı verileri kullanılarak güncellendi.

Çalışmaya gore, İstanbul 2012 yılındaki birinciliklerini 2015’te de korudu. Kadınların en güçlü olduğu il ve kadın erkek eşitliğinin en iyi olduğu il İstanbul olarak belirlendi. Ancak, diğer illerin eşitsizlik sıralamalarının neredeyse tümü değişti.

2011-2012 yıllarına ait veriler kullanılarak oluşturulan bir önceki raporda, en eşitlikçi ilk 10 il İstanbul, Tunceli, Bolu, Düzce, Eskişehir, Bilecik, Yalova, Rize, Bursa ve Trabzon’du. 2014-2015 yıllarına ait veriler kullanılarak oluşturulan yeni raporda ise İstanbul yerini korurken, İstanbul’u Bursa, Eskişehir, Ankara, Muğla, İzmir, Yalova, Bolu, Düzce ve Kocaeli takip etti.

Bir önceki raporda, eşitsiz aralığının en çok açıldığı son 10 il Ağrı Bitlis, Kilis, Gaziantep, Siirt, Kars, Kırşehir, Muş, Yozgat, Hayat, Şanlıurfa’ydı. 2014-2015 yıllarına ait veriler kullanılarak oluşturulan yeni raporda eşitlik aralığının en çok açıldığı Bitlis’i Muş, Yozgat, Niğde, Afyon, Siirt, Adıyaman, Elazığ, Aksaray, Sivas ve Bingöl izledi.

İllerin Cinsiyet Eşitliği Sıralamalarındaki Değişimde “Belediye Meclisindeki Kadın Temsiliyet Oranı” Etkisi

İllerin sıralamalarında kadınlarla ilgili her bir göstergede yaşanan farklılaşma, sıralamayı etkilemekte, ancak bu değişimi en çok etkileyen, kadınların belediye meclisindeki temsil oranlarında yaşanan farklılaşma. Bu kapsamda, sağlık, eğitim ve istihdam göstergelerinde yaşanan değişim, temsiliyet kadar güçlü ve hızlı bir etki yaratamayabiliyor. İllerin eski ve yeni yerlerindeki değişimden en çok etkilenen illerden birisi Adıyaman oldu. Adıyaman, cinsiyet eşitliğinde 40. sıradan 75. sıraya düşerek kadın-erkek eşitlik aralığını arttırdı. Adıyaman’ın 3 yıldaki değişimi incelendiğinde, kadınların sağlık ve istihdam göstergelerinde iyileşme yaşandığı, ancak belediye meclisindeki temsiliyet oranında da ciddi bir düşüş olduğu gözlemlendi. Kadınların temsiliyetinde yaşanan bu düşüş, Adıyaman’ın sıralamadaki yerini de düşürdü. Karabük ise, bir önceki raporda cinsiyet eşitliği sıralamasında 60. sıradayken, yeni raporda radikal bir değişimle 25. sıraya yükseldi ve kadın-erkek cinsiyet eşitliği aralığını düşürdü. Bu değişimde sağlık, istihdam ve eğitim verilerinde görülen iyileşmenin yanı sıra, kadınların belediye meclisindeki temsiliyet oranının yükselmesi çok etkili oldu.

Raporun tamamı için: http://www.tepav.org.tr/tr/haberler/s/4019

 


 

Eklenme Tarihi: 15:53 07-03-2016