GİRİŞİMCİLİK VAKFI'NIN FELLOW 2015 BAŞVURULARI BAŞLADI!

Girişimcilik kültürünü aşılamak ve uzun vadeli düşünce yapısı ile gençlere ilham olmak amacıyla kurulan Girişimcilik Vakfı, dünyada örneği olmayan Fellow Programı için başvuruları almaya başladı. 12 Haziran`a kadar 2015 Fellow Programı`na başvurarak girişimcilik potansiyeli taşıdığını gösterebilen üniversite öğrencileri, girişim elçileri olarak farklı etkinlik ve projelerde yer alma, 12 ay boyunca 500 TL burs alma, ilham veren rol modeller ile tanışma ve uluslararası girişim ağına dâhil olma şansını yakalayacak. 

Üniversitede okuyan gençlerin girişimcilik ruhunu keşfetmelerini sağlamak ve onlara bu süreçte rehberlik etmek amacıyla düzenlenen Girişimcilik Vakfı Fellow Programı, başvuru sürecini başlattı. “Farkınız özgürlüğünüz, cesaretiniz girişiminiz olsun” mottosu ile yola devam eden Girişimcilik Vakfı, yenilikçi ve bilimsel yöntemler aracılığıyla adayların motivasyonunu ve girişimcilik potansiyelini ölçen seçim süreci sonunda Türkiye`nin genç girişimci adaylarını belirleyecek. 

12 Haziran`a kadar http://www.girisimcilikvakfi.org/form.php adresindeki başvuru formunu doldurup Girişimcilik Vakfı’na gönderen öğrenciler, bir sonraki aşamaya geçme hakkına sahip olacak. Altı adımdan oluşan seçim süreci, yenilikçi ve bilimsel yöntemler aracılığıyla adayların motivasyonunu ve girişimcilik potansiyelini ölçen özel kişilik testlerinden ve seçim komitesiyle yapılacak online ve yüz yüze mülakatlardan oluşuyor. 

 Program, 17-24 yaşında, T.C. vatandaşı olan, Türkiye`de ikamet eden, Türkiye`de bir üniversiteye girmeye hak kazanmış ve kayıt yaptırmış olan, hâlihazırda Türkiye’deki üniversitelerin 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında okuyan tüm üniversite öğrencilerine açıktır.

Geleceğin girişimci adayları ne kazanacak? 

Fellow Programı`na katılma fırsatını yakalayan gençler, program dâhilinde ulusal ve uluslararası bir ağın parçası olacaklar. Her iki ayda bir rol model alabilecekleri başarılı girişimcilerle bir araya gelerek onların hikâyelerinden ilham alma şansını elde edecek olan başarılı gençler, üniversitelerinde girişim elçileri olarak görev yapacak. En önemli misyonlarından biri ise, kendi çevrelerinde girişimcilik kültürünü yaymak, çarpan etkisi yaratmak ve Girişimcilik Vakfı`nın “giveback” felsefesi doğrultusunda toplumdan aldığı destek ile kazandığı başarıyı yine toplumla paylaşarak başarıyı çoğaltmak olacak. Seçim sürecini başarıyla tamamlayan üniversite öğrencileri, aynı zamanda program kapsamında 12 ay boyunca aylık 500 TL burs almaya hak kazanacaklar. 

Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, yalnızca ilham mekanizmasını kullanarak yetenekli gençleri girişimciliğe teşvik etmenin önemine değinerek, girişimcilik kültürünü geliştirmek için altyapı oluşturmak gerektiğini ve bunun için en doğru başlangıç noktasının da üniversiteler olduğunu belirtiyor. Bu yıl Fellow Programı`na 15 binden fazla başvuru beklediklerini dile getiren Afra, yeni dönemle ilgili şunları söylüyor: 

“2014 seçim süreci duyurulduğunda, beklentilerimizin çok üstünde bir başvuruyla karşılaştık: Programa 81 ilden 6 bin 400 üniversite öğrencisi, 170’den fazla üniversiteden başvurdu. Sonuç olarak 20 kız - 20 erkek öğrenciden oluşan 40 Fellow seçtik ve onlarla birlikte Girişimcilik Vakfı Fellow Programı başlamış oldu. Bu daha ilk adım… Kaliteyi yüksek tutmak için bu yıl yine 40-50 arası bir Fellow sayısını bünyemize katacağız. Girişimcilerle buluşmaların yanı sıra Fellow’larımızı Türkiye ve dünyadaki önde gelen konferanslara ve San Francisco veya Tel Aviv gibi girişimcilik anlamında örnek teşkil eden merkezlere götürmeyi de planlıyoruz. Girişimcilik önümüzdeki yıllarda Türkiye’yi en çok değiştirecek akımlardan biri çünkü girişimcilik yenilik demek, AR-GE demek, istihdam demek. Biz de uzun vadeli girişimcilik kültürünü geliştirme hedefimizle 2015 Fellow Programımıza büyük hedeflerle başlıyor, küçük adımlar atıyoruz. Bundan beş yıl sonrasını düşünürsek, yüzlerce Fellow’un Girişimcilik Vakfı programından geçeceğini söyleyebiliriz. Gitmek istediğimiz nokta ise girişimciliğin gençler arasında ciddi bir kariyer alternatifi olması. Bu yolda yürürken, Türkiye’nin özellikle kadın girişimcilere çok ihtiyacı olduğunun da altını çizmek isterim.”

Türkiye Girişimcilik Vakfı hakkında:

Türkiye Girişimcilik Vakfı 2014 senesinde Sina Afra’nın fikir önderliğinde 25 kurucu ile tarafından kurulmuştur. Türkiye Girişimcilik Vakfı girişimcilik kültürünü aşılamak, üniversite gençlerinin girişimcilik ruhunu keşfetmelerini sağlamak ve uzun vadeli düşünce yapısı ile gençlere ilham olmak amacıyla hayata geçirilmiştir. Şu anda 33 kişilik bir mütevelli heyetine sahip olan Türkiye Girişimcilik Vakfı, Türkiye’de girişimcilik ve liderlik açısından en yatkın ve en yetenekli gençlerin bulunması ve desteklemek misyonunu edinmiştir. Network, Rol Model, Burs, Girişim Elçileri ve Giveback olarak 6 temel öğe üzerinden girişimcilik potansiyeli taşıyan gençleri seçen Türkiye Girişimcilik Vakfı, tüm alanlardaki girişimcilik fikrine ilham olmayı hedeflemektedir. www.girisimcilikvakfi.org


 

Eklenme Tarihi: 15:35 12-05-2015