Vietnam'da doğaya dokunarak öğrenen çocuklar...

Geçmişte uçsuz bucaksız pirinç tarlaları ve zengin kahve mahsulüne sahip olan Vietnam, birçok ülke gibi kentleşmeyi hızlandırmak için ekonomik faaliyetlerini değiştirdi. Tarıma dayalı ekonominin önem kaybetmesiyle doğadan kopmamak için yeni yöntemlere başvuran Vietnamlılar işe anaokullarından başladı.

Ödüllü mimar Vo Trong Nghia Vietnam’daki bir anaokulu için çocukların sürdürülebilir yaşamı tanımasını ve alışkanlıklarını bu yönde şekillendirmesini sağlayacak bir tasarım sundu.

Vietnam’da sürdürülebilir yaşamı destekleyen bir anaokulu...

Farming Kindergarden adı verilen ve pretzel şeklinde inşa edilen okul, tropikal muson ikliminin etkili olduğu Dongnai’de yer alıyor. Bir ayakkabı fabrikasının yakınında konumlandığı içinse çoğunlukla fabrika çalışanlarının çocuklarına ev sahipliği yapıyor.

1,9 milyon dolardan daha düşük bir bütçeyle kurulan okul, çocuklara kendi sebze ve meyvelerini nasıl yetiştireceklerini öğretmek amacıyla bir çatı bahçesine sahip, aynı zamanda enerji tasarrufunu sağlamak için binaya çift yalıtım uygulanmış.

Binanın suyu güneş enerjisiyle ısınıyor ve yakında bulunan fabrikanın filtrelenen suyu bahçeyi ve oyun alanlarını sulamak için kullanılıyor. Binanın iki yanında bulunan büyük pencereler gün ışığını içeri taşımanın yanında doğal hava akışı da sağlayarak havalandırma sistemi ihtiyacını yok ediyor. 

Okul ziyarete açık, isteyen öğrenciler sürdürülebilirlik ve tarım üzerine dersler alabiliyor.

Kaynak: Gaia Dergi


 

Eklenme Tarihi: 01:28 29-02-2016