"Bilim Kahramanları" FLL Turnuvalarıyla Türkiye'nin dört bir yanında buluşuyor

Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından "Bilim Kahramanları Buluşuyor" ismiyle düzenlenen FIRST LEGO LEAGUE (FLL) turnuvaları devam ediyor...

Turnuvalara katılacak 4-10 kişiden oluşan takımlar, 2-3 ay öncesinden çalışıp; robot tasarlayıp, program yazıyor, araştırmalar sonucu özgün çözümler üretiyor, teatral sunumlar yapıyor, süreç içinde kazan-kazan tavırları içselleştirerek, kullanıyor ve yayıyor. Takımlar önce yerel, sonra başarılarına göre ulusal ve uluslararası turnuvalara katılma fırsatı elde ediyor. 

Bu yılki tema “çöpe çözüm, çöple çözüm”

9-16 yaş arasındaki "Genç Mucitleri" bir araya getiren ve Bilim Kahramanları Derneği’ni tarafından organize edilen "Bilim Kahramanları Buluşuyor" turnuvalarının ilki İzmir’de Gediz Üniversitesi ev sahipliğinde 16-14 Şubat tarihlerinde gerçekleşti. Oturumların il il devam ettiği ve bu yıl 12’ncisi düzenlenen "Bilim Kahramanları Buluşuyor"da genç mucitler “çöpe çözüm, çöple çözüm” temasıyla geliştirdikleri yenilikçi çözümleri sunacak. Genç mucitler, yerel turnuvaların ardından ulusal turnuvaya katılacak, derece alan takımlar ülkemizi uluslararası turnuvalarda temsil edecek.

40 ilden 257 takım, toplamda ise 2 bin 200 çocuk ve genç katılacak

20-21 Şubat tarihlerinde Ankara Hacettepe Üniversitesi`nde, 27 Şubat tarihinde İstanbul Okan Üniversitesi`nde, 28 Şubat’taysa (bugün) Bursa Uludağ Üniversitesi`nde yapılan turnuva, 5-6 Mart tarihlerinde İstanbul Kültür Üniversitesi yerel turnuvalara ev sahipliği yapıyor. 19-20 Mart tarihlerinde ise İstanbul Kültür Üniversitesi, "Ulusal Bilim Kahramanları Buluşuyor Turnuvası"nda, genç mucitleri bir araya getirecek. Geçen yıl yapılan 11. sezona 35 ilden 1650 gencin katıldığı turnuvalarda bu yıl 40 ilden 257 takım, toplamda ise 2 bin 200 çocuk ve genç yer almış olacak.

Genç Mucitlere Koroplast’tan önemli katkı...
 
Bu yılki "Bilim Kahramanları Buluşuyor" programının tema desteğini Türkiye’nin Çöp Torbası ve Mutfak Yardımcı Ürünleri Sektörü’nün önemli markası Koroplast üstleniyor.
 
Bilim Kahramanları Derneği, Empowe Vakfı ve Hüsnü M. Özyeğin Vakfı işbirliği

EMpower Vakfı ve Hüsnü M. Özyeğin Vakfı işbirliği ile H. M. Özyeğin Vakfı’nın desteklediği Asaray, Giresun, Samsun ve Tokat  kız yurtlarından 30 genç Ankara turnuvalarına katılacak. EMPower Vakfı ve Hüsnü M. Özyeğin Vakfı desteğiyle gerçekleştirilen proje, genç kızların bilim insanı olma kapasitesini arttırmak, bu alanda farklı kariyer seçenekleri sunmayı ve STEM becerilerini geliştirmeyi hedefliyor. 

Borusan’dan da destek var...
 
Borusan Holding’in desteğiyle Bursa’nın Gemlik ilçesindeki çocuklara bilimi ve icat etmeyi sevdirmeyi, bu alandaki farklı kariyer seçenekleriyle gençlerin ufkunu açmayı hedefleyen “Bilim Kahramanları Gemlik’te Buluşuyor”  projesi kapsamında 10 ayrı devlet okulundan 100’e yakın çocuk bu sezon Bursa yerel turnuvasına katılacak.
 
Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir şunları söyledi;
 
“Bilim Kahramanları Derneği olarak hedefimiz bilimi toplumun odak noktalarından birisi haline getirmek. Bu vizyonla organize ettiğimiz etkinliklerimizden biri olan ‘Bilim Kahramanları Buluşuyor’ turnuvamızla gençleri ve çocukları çevre sorunlarına çözüm üretmeye ve geleceğin bilim insanları, mühendisleri, mucitleri olmaya teşvik ediyoruz"

 

 

 

Eklenme Tarihi: 01:41 28-02-2016