4+4+4 Değişiyor mu?

Milli Eğitim eski Bakanı Ömer Dinçer döneminde, 2012 yılının Mart ayında 4 + 4 + 4 eğitim sistemine geçilmiş ve bir çok yenilikle düzenleme getirilmişti. Alınan bu radikal karar ile 66 aylık (5,5 yaş) çocuklar 1. sınıfa başlatılmış, 5. sınıflar branş öğretmenlerine verilmişti. 

Yeni sistem öngörüldüğü şekilde, 5 dönem, yaklaşık 40 bin okulda, 600 binin üzerinde öğretmen ve 15 milyon öğrenci üzerinde uygulandı. Bu eğitim sistemine büyük oranda negatif geri bildirimler geldi. İlkokul öğretmenleri tarafından 5,5 yaşındaki çocuğun öğretime hazır olmadığı, fiziki yeterliliğinin bulunmadığı ve okulda büyük sıkıntılar çekildiğini pek çok kereler dile getirdi. Aynı zamanda bu sisteme geçilmeden önce alt yapının hazırlanmadığını, örneğin lavaboların 5,5 yaşındaki çocuklara uygun olmadığı konusunda da yoğun şikayetlerde bulunuldu.

Zaman gazetesinden Süleyman Kayhan`ın haberine göre, haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sistemini yeniden değiştirmeyi planlıyor. 12 yıllık zorunlu eğitim diye bilinen 4+4+4 sistemi gidiyor, yerine ise 5+3+4 geliyor. Eski Bakan Ömer Dinçer`in görevde olduğu 2012`de tartışmalarla birlikte getirilen sisteme eğitim camiası ‘yararlı değil` diye pedagojik açıdan karşı çıkmıştı. 66 aylık çocuklar birinci sınıflarda dersbaşı yapmıştı. Bakanlık bürokratlarının yeni sistemde, imam hatip ortaokullarının kapatılması gerektiğini savunduğu, bakanlığın ise bu duruma soğuk baktığı iddia edilyor.

MEB`in 5+3+4 eğitim sistemine geçeceği düşünüldüğünde, sınıf öğretmenliğinde 11 bine yakın norm fazlası var. Dershane öğretmenlerinin kadroya alınacağı öngörüldüğünde branş öğretmenleri açısından atanma ihtimali oldukça düşecek, eğitimin kanayan yarası haline gelen atama bekleyen öğretmenler için zor günler başlayacak. Tüm bu iddiaların önümüzdeki aylarda eğitim sistemine nasıl yansıyacağı ise merak ediliyor.

Bu konuda kamuoyunda, MEB`den bir açıklama geleceği ve son durumun netleştirileceği beklentisi var...


 

Eklenme Tarihi: 03:16 27-02-2016