2016'nın ilk Elektronik Yabancı Dil Sınavı'na (e-YDS) başvurular başladı

ÖSYM, İngilizce alanında 23 Ocak 2016 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’de yapacağı Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) başvurularının 7-11 Ocak tarihleri arasında alınacağını duyurdu.

 

İngilizce alanında, 23 Ocak 2016 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav uygulama binalarında yapılacak e-YDS’ye başvurular,7-11 Ocak 2016 tarihleri arasında alınacak. Sınav, saat 14.00’te başlayacak ve 2,5 saat (150 dakika) sürecek.

Bir yıl içinde aynı dilden yalnızca bir sınav hakkı

6114 sayılı Kanun’un 3. Maddesi 2. Fıkrasının (a) bendinin verdiği yetki ile 2014 yılında ÖSYM tarafından bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) uygulanmaya başlanan ve 2016 yılında da devam edecek olan  e-YDS’ye katılmak isteyen bir aday, bir takvim yılı içerisinde (12 ay) aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilir. e-YDS’ye katılmak amacıyla sınav ücreti ödeyen bir adayın, sınava katılsın veya katılmasın ödeme tarihinden itibaren bir takvim yılı (12 ay) boyunca yeniden sınav ücreti ödemesi sistem tarafından engellenecektir.

E-YDS’ye başvurular

Sınava katılmak isteyen adaylar sınav ücretini, sınava başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi/banka kartı ile yatıracaklar. Sınav ücreti ödeme işlemi, ilgili e-YDS’nin başvuru tarihinin ilk günü saat 14.00’te başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecektir. Kontenjan dolmadığı takdirde sınav ücreti ödeme işlemi, ilgili e-YDS’nin başvuru tarihinin son günü saat 17.00’de sona erecek.

ÖSYM’den yapılan duyurunun devamı şöyle;

Sınava katılmak için sınav ücretini ödeyen adaylardan Merkezimiz kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayanlar, fotoğraf güncelleme işlemlerini başvuru tarihleri içinde ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden, resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde yapacaklardır. Merkezimiz kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayan adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir. (Geçerli fotoğraf; son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.)

Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağındanbu sınavda kontenjan, Ankara’da 196, İstanbul’da 424, İzmir’de 80 olacaktır. sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önemlidir.

Adaylar, Deneme e-Sınav Uygulamasına ve e-YDS 2016/1 Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir.

2016 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (2016 e-YDS) Kılavuzu

Deneme e-Sınav Uygulaması


 

Eklenme Tarihi: 10:21 07-01-2016