KPSS tercihleri 16 Kasım'da başlayacak

ÖSYM, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme için adaylardan 16-25 Kasım tarihleri arasında tercih alınacağını duyurdu.

ÖSYM`nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ile pozisyonlarına yerleştirilme için adayların tercihte bulunacağı belirtildi. Adayların kılavuzdaki kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 5-6 Temmuz, 27-28 Eylül 2014`te yapılan KPSS`lerden (2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerektiği ifade edildirken, tercihte bulunacak adayların, Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2015/2 tercih kılavuzunda, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonlara göre tercih yapacakları kaydedildi.

Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2015/2 tercih kılavuzu tercih süresi içerisinde ÖSYM`nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden yayımlanacak.

Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacak. Ancak, adaylar teknik hizmetler ve sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıflarına dahil kadrolara (tekniker, teknisyen, hemşire, ebe, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, sağlık teknikeri gibi kadrolara) başvurmak istedikleri takdirde, KPSS tercih işlemlerinde en üst öğrenim düzeyinden KPSS’ye girerek elde etmiş oldukları puanları ile alt öğrenim düzeylerindeki kadrolara başvuru yapabilecek.

Tercih süresi uzatılmayacak

Adaylar, tercihlerini kılavuzda yer alan kurallara göre 16-25 Kasım`da, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri gerçekleştirecek. ÖSYM`ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak, tercih süresi uzatılmayacak.


 

Eklenme Tarihi: 14:50 13-11-2015